Reacția lui Ciprian Marica după România - Andorra + Ce a spus despre Edward Iordănescu

Romania - Andorra Ciprian Marica edward iordanescu Nationala Ciprian Marica
Data publicarii: Marti 17 Octombrie 2023, 13:21
Data actualizarii: Marti 17 Octombrie 2023, 13:20

Tricolorii se află pe primul loc în Grupa I din campania de calificare la EURO 2024.

Naționala României a făcut show pe Arena Națională cu Andorra, scor 4-0, în fața a peste 20 de mii de copii aflați în tribunele stadionului. Reprezentativa a devansat-o pe Elveția, astfel, în grupă, dar deține un meci în plus față de contracandidata la calificare.

Ciprian Marica, fost internațional român și actual investitor la Farul Constanța, a vorbit despre jocul naționalei și a subliniat că s-a văzut că tricolorii și-au dorit victoria încă din primele minute ale meciului.

• De asemenea, Ciprian Marica a precizat că e greu să formezi o echipă, atât timp cât Edward Iordănescu folosește mulți jucători

„Ce să zic, a fost un meci bun. Per total, am fost agresivi, am vrut victoria încă din primele minute. S-a văzut că avem dorință. Îl auzeam pe Edi Iordănescu vorbind de această rotație la echipa națională. Jucătorii nu sunt obișnuiți să joace din trei în trei zile. Eu îmi aduc aminte că, pe vremea mea, puteai să spui primul '11' al echipei naționale cu ochii închiși. Nu mai vorbesc de Generația de Aur.

Acolo, cu două-trei mici schimbări, dar în rest știai primul 11. Eu nu sunt de acord cu rotația asta, dar, mă rog. De ce nu sunt de acord? Pentru că nu poți să creezi automatisme, să creezi o idee clară de joc, atât timp cât îi rotești.

Tot el spunea (n.r. Edward Iordănescu) că se întâlnesc 30 de zile pe an. Și că au undeva la 10-15 meciuri. Deci, e greu să formezi o echipă rotind atât de mult jucătorii, să creezi, să ai omogenitate.

După ce că oricum are câteva meciuri de jucat, nu vor mai ajunge niciunul să mai aibă performanțe notabile și recorduri. Noi am jucat meci de meci. Jucam aproximativ meci de meci la echipa națională și am reușit lucrurile astea”, a spus Ciprian Marica, potrivit iamsport.ro.

România - Andorra 4-0

Tricolorii au început în forță meciul de pe Arena Naționlă. Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 23, iar Ianis Hagi a majorat diferența în minutul 28 al partidei.

Răzvan Marin a fructificat o lovitură de pedeapsă în minutul 44, chiar înainte de pauză, iar Florinel Coman a închis tabela de marcaj în repriza secundă, în minutul 50.

Echipele de start

• Naționala României: Moldovan - Sorescu, Drăgușin, Burcă, Bancu - R. Marin, Stanciu - Moruțan, Hagi, Coman - Bîrligea
  • Naționala Andorrei: lvarez - Rubio, Llovera, M. Vales, San Nicolas - Garcia, E. Vales, Rebes, Cervos - Vieira, Sanchez