Romania - Andorra Daniel Isaila Preliminariile EURO 2024 Nationala Daniel Isăilă
Data publicarii: Luni 16 Octombrie 2023, 22:19
Data actualizarii: Luni 16 Octombrie 2023, 22:19

România conduce Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Tricolorii au făcut show pe Arena Națională cu Andorra (4-0) și au devansat liderul Elveția în Grupa I, care s-a împotmolit cu Belarus, într-un meci al cărui final a fost de-a dreptul nebun (3-3).

Daniel Isăilă, fost antrenor în Emiratele Arabe Unite la FC Baniyas, a vorbit despre ultimul joc al naționalei și și-a îndreptat felicitările către băieții lui Edward Iordănescu.

De asemenea, tehnicianul a precizat că e de acord cu criticile constructive, pentru că naționala trebuie să rămână cu picioarele pe pământ și să vadă unde se situează în clipa de față.

România se află pe primul loc în Grupa i cu 16 puncte, urmată de Elveția (15 puncte, dar un meci în minus), Israel (11 puncte, dar două meciuri în minus), Kosovo (7 puncte, un meci în minus), Belarus (6 puncte) și Andorra (2 puncte).

„Am văzut meciul, normal. Am făcut un meci bun, suntem pe primul loc, băieții merită felicitările, Edi la fel, chiar dacă ei au parte de foarte multe critici, de multe ori subiective, nu atât de obiective pe cât ar trebui. Nu mă uit cu plăcere când văd astfel de lucruri, dar din păcate așa suntem noi românii, ne dăm la gioale între noi, nu ne susținem, nu ne apreciem. Ok, sunt de acord să fie critici constructive, să fim realiști, să vedem unde suntem în momentul de față.

Eu cred că echipa naționala, la momentul actual, e mult peste ceea ce a arătat în ultimul timp fotbalul românesc și investițiile care se fac, acum, în momentul de față. Din punctul meu de vedere, mereu am avut potențial, talent, problema noastră e la educație, la mentalitate, la atitudine, la deterniare. Asta, din păcate, ne trage în jos. Jucătorii noștri care fac pasul către un campionat puternic nu se impun și cedează ușor”, a spus Daniel Isăilă, potrivit SportTotal.

România - Andorra 4-0

Tricolorii au început în forță meciul de pe Arena Naționlă. Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 23, iar Ianis Hagi a majorat diferența în minutul 28 al partidei.

Răzvan Marin a fructificat o lovitură de pedeapsă în minutul 44, chiar înainte de pauză, iar Florinel Coman a închis tabela de marcaj în repriza secundă, în minutul 50.

Echipele de start

• Naționala României: Moldovan - Sorescu, Drăgușin, Burcă, Bancu - R. Marin, Stanciu - Moruțan, Hagi, Coman - Bîrligea
  • Naționala Andorrei: lvarez - Rubio, Llovera, M. Vales, San Nicolas - Garcia, E. Vales, Rebes, Cervos - Vieira, Sanchez