Romania jandarmeria kosovo Nationala
Data publicarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 00:15
Data actualizarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 00:13
Jandarmeria București a revenit cu precizări referitoare la incidentele de la meciul România - Kosovo, întrerupt în prima repriză timp de aproximativ 50 de minute.
Partida de pe Arena Națională a fost întreruptă în minutul 18, după ce o parte a ultrașilor prezenți în zona Peluzei Sud a aprins torțe și a afișat un banner cu mesajul "Kosovo is Serbia". Mai mult, pe durata imnului celor din Kosovo din acea zonă a stadionului s-a strigat "Serbia".

Comunicatul Jandarmeriei după incidentele de la România - Kosovo

Deși au fost rugați de mai mulți jucători ai naționalei să renunțe la banner, suporterii au refuzat, iar arbitrul a trimis jucătorii la vestiare. Jocul s-a reluat după o pauză de aproximativ 50 de minute, oficialii UEFA transmițând că este un ultim avertisment.

Jandarmeria București a emis un comunicat în timpul meciului și a explicat incidentele de pe Arena Națională. În cazul în care ultrașii ar fi continuat cu scandările sau gesturile discriminatorii, Români ar fi riscat să piardă la masa verde partida cu Kosovo.

"În legătură cu meciul de fotbal ROMÂNIA - KOSOVO, Direcția Generală de Jandarmi a Municipiului București face următoarele precizări:

Pe timpul desfășurării partidei de fotbal, mai mulți membri ai unei facțiuni autointitulate de tip "ultras" au folosit materiale pirotehnice interzise, au adresat injurii oaspeților, au afișat un banner cu mesajul "Kosovo je Serbija" și au scandat același mesaj.

În urma acestor acțiuni, arbitrul a decis întreruperea meciului pe o perioadă nedeterminată, urmând a fi luate decizii în consecință.

Reprezentanții autorităților implicate în organizarea și gestionarea evenimentului sportiv au purtat discuții cu suporterii gazdă pentru a-i determina să se delimiteze de aceste acțiuni ilegale, iar partida s-a reluat, fiind impusă de către oficiali condiția ca aceste comportamente ilicite să înceteze.

În cazul în care suporterii vor refuza să se conformeze celor menționate, arbitrii vor decide asupra desfășurării partidei de fotbal, existând riscul pierderii acesteia la masa verde.

Subliniem faptul că, potrivit prevederilor art. 10, alin. 2, lit. a), din Legea nr. 4 din 2008 privind prevenirea și combaterea violenței cu ocazia competițiilor și ajocurilor sportive, cu modificările și completările ulterioare, răspunderea pentru efectuarea unui control riguros al persoanelor și al bagajelor acestora, în scopul împiedicării introducerii în stadion a unor obiecte, materiale sau mesaje interzise revine organizatorului jocului sportiv", a transmis Jandarmeria.

Ce s-a întâmplat la România - Kosovo

În mijlocul incidentelor s-au aflat suporterii mai multor echipe din țară. Printre cei mai vocali s-a numărat Andrei Preda, poreclit "Gogoașă", liderul Peluzei Sud Craiova, care a discutat cu jandarmii, cu fotbaliștii naționalei României, dar și cu reprezentații UEFA.

Ultrașii din "Uniți sub tricolor" au intrat într-un conflict și cu fanii români prezenți la tribuna a doua, care au scandat "Rușine să vă fie!". De altfel, întreg stadionul a huiduit ulterior facțiunea care a provocat incidentele de pe Arena Națională.

În cele din urmă, bannerul cu mesajul "Kosovo este Serbia" a fost predat de ultrași către jandarmi, care l-au trimis mai departe către observatorul partidei. La "negocieri" au mai participat o delegație a FRF și reprezentații UEFA. Ultrașii au promis că nu vor repeta scandările, însă cu condiția să nu fie evacuați din arenă.