VIDEO Olimpiu Moruțan are planuri mari: ”Îmi doresc să prind din nou un transfer. Știu că pot mai mult”

Olimpiu Morutan Romania Romania - Slovenia 1-2 Nationala
Data publicarii: Joi 17 Noiembrie 2022, 21:44
Data actualizarii: Joi 17 Noiembrie 2022, 21:44

România - Slovenia 1-2 | Olimpiu Moruțan (23 de ani) a fost aproape de a marca un gol spectaculos în poarta lui Jan Oblak, în repriza secundă a meciului de pe Cluj Arena.

Fostul mijlocaș de la FCSB și-a luat ”inima în dinți” în minutul 74 și a tras de la peste 20 de metri spre poarta lui Jan Oblak, goalkeeper-ul lui Atletico Madrid.Slovenia a fost ”salvată” de bara transversală. Din bară, mingea a ricoșat în piciorul lui Oblak, iar apoi în afara terenului.

După meci, Moruțan a dezvăluit că speră ca evoluțiile sale să-i aducă un nou transfer, după ce în vară a fost împrumutat de Pisa de la Galatasaray.

Olimpiu Moruțan: ”Îmi doresc să prind din nou un transfer. Știu că pot mai mult”

”Îmi pare rău că am pierdut acest meci. Trebuia să câștigăm, să avem un moral foarte bun. Nu ne-a ajutat nici gazonul, trebuia să dăm gol din ocaziile pe care le-am avut. Cu șutul ăla rămân, îmi pare rău că nu mi-am putut ajuta echipa. Vreau să demonstrez că merit să fiu aici, știu că pot mai mult. Îmi doresc să merg la echipa de club după aceste meciuri, să-mi fac treaba cât mai bine și în martie vreau să fiu prezent aici.

Îmi doresc să joc titular, voi munci ca să-mi câștig locul de titular aici. Normal că e trist, trebuie să mergem înainte, nu avem ce face acum. Cu toții cred că ne-am dori să jucăm la un Campionat Mondial. Avem încă un amical cu Moldova, sperăm să facem un rezultat bun.

Îmi doresc să demonstrez în Serie B și îmi doresc să prind din nou un transfer. Știu că pot mai mult!”, a spus Olimpiu Moruțan, la microfonul PRO TV.

VIDEO - Rezumatul meciului România - Slovenia 1-2

În meciul de pe stadionul Cluj Arena, slovenii au deschis scorul, prin Sesko, lovitură de cap în minutul 26. Cinci minute mai târziu, Sporar a dublat avantajul oaspeţilor. Drăguş a redus din diferenţă în minutul 64, inscriind din pasa lui Cristian Manea.

ROMÂNIA: H. Moldovan - Cr. Manea, Burcă, Nedelcearu (Drăguşin 72), Vătăjelu (Opruţ 60) - R. Marin (Boloca 84), M. Marin, Cicâldău (Olaru 60) – Cordea (46 Moruţan), Puşcaş, Drăguş (Petrila 73). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

SLOVENIA: Oblak - Stojanovic, Blazic (Mevlja 46), Bijol, Balkovec (Sikosek 70) – Lovric (Karnicnik 46), Cerin, Kurtic (Stankovic 85), Verbic (Horvat 79) - Sesko, Sporar (Vomberger 46). SELECŢIONER: Matjaz Kek

Arbitru: Nicolas Laforge (Belgia)

Cartonaşe galbene: Drăguş 34, Olaru 82 / Lovric 23, Balkovec 48, Stojanovic 58, Verbic 66, Sikosek 83

Duminică, România va juca un alt amical, cu Republica Moldova, de la ora 20.30, la Chişinău.