FOTO ȘI VIDEO Rezumatul meciului România - Slovenia 1-2. Cu garda jos în prima repriză, "serii" vijelioase în atac în partea a doua

Data publicarii: Joi 17 Noiembrie 2022, 21:24
Data actualizarii: Joi 17 Noiembrie 2022, 21:37

România - Slovenia 1-2, meci transmis de Pro Arena și VOYO.

România a jucat mediocru în prima repriză și a primit două goluri după ce defensiva lui Edi Iordănescu a fost imobilă. Statici, fundașii naționalei au fost o pradă ușoară pentru sloveni, care au înscris simplu, de două ori, și au mai avut încă trei ocazii clare de a marca.

VIDEO România - Slovenia 1-2

Horațiu Moldovan a avut însă trei parade de efect și i-a ținut în viață pe tricolori, care au ieșit de la cabine cu o altă atitudine. Intrat în locul lui Cordea, Moruțan a impulsionat atacul tricolorilor, iar Denis Drăguș a înscris cu un șut violent, cu șiretul, în vinclul porții lui Jan Oblak.

În meciul de pe stadionul Cluj Arena, slovenii au deschis scorul, prin Sesko, lovitură de cap în minutul 26. Cinci minute mai târziu, Sporar a dublat avantajul oaspeţilor. Drăguş a redus din diferenţă în minutul 64, inscriind din pasa lui Cristian Manea.

România - Slovenia 1-2

ROMÂNIA: H. Moldovan - Cr. Manea, Burcă, Nedelcearu (Drăguşin 72), Vătăjelu (Opruţ 60) - R. Marin (Boloca 84), M. Marin, Cicâldău (Olaru 60) – Cordea (46 Moruţan), Puşcaş, Drăguş (Petrila 73). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

SLOVENIA: Oblak - Stojanovic, Blazic (Mevlja 46), Bijol, Balkovec (Sikosek 70) – Lovric (Karnicnik 46), Cerin, Kurtic (Stankovic 85), Verbic (Horvat 79) - Sesko, Sporar (Vomberger 46). SELECŢIONER: Matjaz Kek