VIDEO EXCLUSIV Olimpiu, boss la Chișinău! Ce a punctat Moruțan după primul său gol la națională

Data publicarii: Duminica 20 Noiembrie 2022, 22:49
Data actualizarii: Duminica 20 Noiembrie 2022, 23:30

România a câștigat cu 5-0 meciul cu Moldova, duminică seara, la Chișinău.

• Partida a fost transmisă în direct de Pro Arena și VOYO.

Olimpiu Moruțan a marcat în victoria de la Chișinău primul său gol la prima reprezentativă, în cel de-al cincilea său joc sub tricolor. Moruțan a jucat titular și a fost înlocuit în minutul 62 de Antonio Sefer. La fel ca în meciul cu Slovenia (1-2), când în actul secund a impulsionat atacul tricolorilor, Moruțan a animat și duminică seara ofensiva lui Edi Iordănescu.

"Sunt foarte fericit, foarte mândru, dar sunt mai fericit că am facut un meci foarte bun. Ne-am pus lucrurile la punct și sper ca în martie sa fim foarte bine pregătiți.

Cu Slovenia am arătat și mai bine (n.r.: - față de meciul cu Moldova) - a doua repriză. Ne dorim să închegăm un grup, să nu mai avem nicio scuză și să câștigăm meciuri.

Mă bucur, de cifre am nevoie, sa marchez, să dau pase de gol.

Am jucat OK, n-a fost un meci agresiv, ne-am și ferit puțin", a declarat Olimpiu Moruțan, la Pro Arena.

• 23 de ani a fost media de vârstă a tricolorilor în meciul cu Moldova
  • A fost ultimul meci din 2022 pentru prima reprezentativă

VIDEO Golul înscris de Olimpiu Moruțan în Moldova - România 0-5

MOLDOVA – ROMÂNIA 0-5 (Moruțan 9, Drăguș 40, Cicâldău 61, Paraschiv 71-pen., Rus 89)

MOLDOVA: 1. Celeadnic – 20. Platica (21. Revenco, 46), 17. Dumbravanu (14. Iovu, 46), 3. Bolohan, 4. Armaş, 2. Reabciuk – 22. Rață, 8. Moțpan, 7. Ioniţă-cpt. – 19. Postolachi (13. Caimacov, 62), 11. Damașcan. Selecționer: Serghei Cleșcenco

Rezerve: 12. Avram, 23. Railean – 5. Ștefan, 6. Dros, 10. Plătică, 15. I. Jardan, 16. Stînă, 18. Iosipoi, 24. Țurcan, 25. Clescenco, 26. Cojocari

ROMÂNIA: 12. Târnovanu – 4. Manea (13. Pantea, 69), 17. Rus, 15. Burcă-cpt. (22. Drăgușin, 69), 2. Opruț – 20. Olaru, 6. Băluță, 10. Cicâldău (25. Păun, 78) – 21. Moruțan (24. Sefer, 62), 9. Pușcaș (19. Paraschiv, 70), 7. Drăguș (8. Ștefănescu, 62). Selecționer: Edward Iordănescu

Rezerve: 1. Moldovan, 16. Popa – 3. Vătăjelu, 5. Nedelcearu, 11. Petrila, 14. M. Marin, 23. Cordea, 26. Boloca

VIDEO Moruțan, după Moldova - România 0-5