FOTO ȘI VIDEO Incredibila Katrine Lunde! Handbalista de 42 de ani aduce un nou titlu european pentru Norvegia după o finală dramatică cu Danemarca

Danemarca campionatul european de handbal Norvegia Handbal
Data publicarii: Duminica 20 Noiembrie 2022, 22:54
Data actualizarii: Duminica 20 Noiembrie 2022, 23:13

Danemarca și Norvegia s-au duelat pentru trofeu, în finala Campionatului European de handbal feminin.

Danemarca - Norvegia 25 - 27

Final de meci! Norvegia se impune în fața reprezentativei din Danemarca, după un meci pe finalul căruia naționala antrenată de Thorir Hergeirsson a revenit senzațional și a recuperat diferența de patru goluri.

După 45 de minute de joc, Danemarca părea să se afle la conducerea partidei, conducând și la diferență de cinci goluri la un moment dat. Introducerea în poartă a lui Katrine Lunde a schimbat soarta meciului, norvegianca de 42 de ani având un procentaj de 40% al paradelor.

Titlul european al Norvegiei vine după succesul din 2021 de la Campionatul Mondial, când nordicele s-au impus în fața Franței, scor 29-22.

Minutul 58 - Revenire de senzație pentru Norvegia! Cu două minute înainte de final, Norvegia se distanțează la două goluri, scor 26-24.

Minutul 54 - După introducerea lui Katrine Lunde în poarta Norvegiei, nordicele au revenit spectaculos datorită paradelor handbalistei de 42 de ani și au restabilit egalitatea, scor 24-24.

Minutul 38 - Danemarca păstrează diferența de trei goluri și după începutul părții secunde, scor 18-15.

Minutul 30 - La pauză, Danemarca rămâne la conducere și intră la vestiare cu un avantaj de trei goluri, scor 15-12.

Minutul 20 - După un debut foarte bun al danezelor, combinat cu multe greșeli în atac ale adversarelor, Danemarca conduce cu 9-5.

Muntenegru, medalie de bronz la EURO

Campioana olimpică Franţa a fost învinsă, duminică, în prelungiri, în finala pentru medalia de bronz la Campionatul European, de reprezentantiva Muntenegrului, scor 27-25 (12-13, 22-22).

În ultima secundă a timpului regulamentar, Zaadi Grâce a transformat o lovitură de la 7 m și a dus meciul în prelungiri, însă în timpul suplimentar, muntenegroaicele, sprijinite de un public incendiar, s-au impus la o diferență de două goluri, scor 27-25.

În semifinale, Norvegia, campioana europeană şi mondială en titre, a învins clar Franţa, campioana olimpică, scor 28-20 (12-11), în Arena Stozice din Ljubljana.

În cealaltă semifinală, Danemarca a trecut de una dintre echipele gazdă, Muntenegru, cu 27-23 (14-10). Echipa Danemarcei va juca din nou finala EURO la 18 ani după precedenta.

Danemarca, favorită după victoria din grupe

Danemarca a dominat handbalul feminin mondial la începutul anilor 2000, cu trei titluri olimpice consecutive (1996, 2000 şi 2004), dar nu a mai jucat o finală de turneu major de la EURO 2004.

Danemarca şi Norvegia s-au întâlnit şi în ultima etapă a grupelor principale, danezele câştigând cu 31-29.

Muntenegru și Franța luptă pentru bronz

Franţa şi Muntenegru se vor bate pentru bronz, după ce în prima fază a grupelor ''Les Bleues'' au câştigat clar meciul direct, cu 27-19.

Campionatul European din acest sezon, găzduit de Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru.