"Nu o să scăpăm niciodată de el". Reacție ironică a lui Mihai Stoica despre un jucător de la națională

Mihai Stoica Echipa Nationala George Puscas moldova - romania Nationala
Data publicarii: Sambata 19 Noiembrie 2022, 18:33
Data actualizarii: Sambata 19 Noiembrie 2022, 18:44

Echipa națională a României a pierdut amicalul cu Slovacia și urmează să evolueze cu Moldova.

Partida de la Chișinău este duminică (20 noiembrie), de la 20:30, pe PRO ARENA și VOYO

În meciul de pe stadionul Cluj Arena, slovenii au deschis scorul, prin Sesko, cu lovitură de cap în minutul 26. Cinci minute mai târziu, Sporar a dublat avantajul oaspeţilor. Denis Drăguş a redus din diferenţă în minutul 64, înscriind din pasa lui Cristian Manea.

După amicalul cu Slovenia, Mihai Stoica a făcut o analiză a jocului tricolorilor, remarcând că este un jucător de care 'nu se poate scăpa' de la echipa națională.

"Să îi lăsăm pe cei doi titulari care au lipsit şi să vedem cine ar trebui înlocuit. Portar din afară, nu există, care a lipsit. Manea e cam titular, să zici că e Raţiu acolo. Burcă e titular clar. Bancu, a fost Vătăjelu.

Nu văd echipa fără Răzvan Marin. Fără Marin. La celălalt inter, acolo ar fi Stanciu. Puşcaş... nu o să scăpăm niciodată de el.... La Cordea era Man, care a lipsit o perioadă destul de lungă. În partea a doua a meciului, chiar a jucat bine, în bandă a fost o problemă", a analizat Mihai Stoica la Orange Sport.

Statistica întâlnirilor România - Moldova

FRF precizează pe site-ul oficial că reprezentativa Moldovei a disputat primul său meci internațional în 1991, iar de-atunci până azi au fost 7 dueluri cu România, toate având caracter amical.

Din aceste 7 partide, doar 3 sunt recunoscute în palmaresul internațional. Federația Moldovenească de Fotbal recunoaște însă 5 întâlniri, inclusiv o partidă Moldova-România 0-0 disputată în septembrie 1998 la Chișinău.

Pentru toate cele 7 partide, tricolorii au strâns 5 victorii și 2 remize. Au fost, în cele șase meciuri găzduite de România și unul de Turcia, următoarele rezultate: 3-1 (1996), 5-1 (1998), 0-0 (1998), 3-2 (2005), 2-0 (2007), 3-3 (2011) și 2-1 (2015).

Statisticile internaționale contabilizează însă doar succesele noastre cu 3-1, 5-1 și 2-0, a explicat FRF.