EXCLUSIV "Ne calificăm la EURO?" George Țucudean a răspuns fără ezitări și a analizat sincer ultimele jocuri ale naționalei

Vali Andronescu
Data publicarii: Luni 16 Octombrie 2023, 19:28
Data actualizarii: Luni 16 Octombrie 2023, 19:28

România e lider în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Selecționata lui Edward Iordănescu a învins-o pe Andorra pe Arena Naționala cu 4-0, în fața a peste 20 de mii de copii. În urma acestui rezultat pozitiv, tricolorii au devansat liderul Elveția și au urcat, cel puțin pentru moment, pe prima poziție în clasament.

George Țucudean, retras din activitatea fotbalistică în 2020 la 29 de ani, a vorbit despre naționala României și a subliniat că reprezentativa avea nevoie de victoria cu Andorra. De asemenea, fostul jucător a precizat că toți fotbaliștii au abordat corect meciul și că în cazul în care ar fi marcat împotriva Belarusului, altfel stăteau lucrurile acum.

„(n.r. Cum ți s-a părut meciul cu Andorra?) Bun. Dacă dădeam gol repede și cu ceilalți, tot așa se termina, pentru că am controlat bine jocul și meritam să câștigăm. Ultimele două meciuri sunt foarte importante.Toți au avut o abordare foarte bună. S-au concentrat toți la joc. Chiar dacă a fost un meci simplu, majoritatea jucătorilor s-au depășit. Nu există unul în mod special. Mă bucur că au marcat, că au încredere. Aveam nevoie de victoria asta.

Nu a intrat în poartă (n.r. cu Belarus). În rest, cred că jocul a fost plăcut. A fost controlat de noi. Doar că nu a intra în poartă. Uite că s-a întâmplat cu Andorra. Dacă intra una cu Belarus, altfel era finalul și scorul. E bine că suntem lideri. Presiunea e pe ceilalți, să câștige. Noi ne-am atins obiectivul, să depindem doar de noi. Acum vom vedea. Trebuie să abordăm bine meciul cu Israel. Trebuie să fim concentrați, să ne autodepășim și cu siguranță vom obține un rezultat pozitiv”, a spus Țucudean pentru Sport.ro.

Despre calificarea la EURO 2024, George Țucudean a specificat că șanse sunt și că elevii lui Edi Iordănescu merită să ajungă la turneul final. Totodată, fostul fotbalist a evidențiat că presiunea e extrem de mare în rândul echipei naționale de fotbal a României.

„(n.r. Ne calificăm la EURO?) Avem o generație bună, tânără, care merită să ajungă acolo. Șanse sunt, grupa e ușoară. Mai avem nevoie de un pas. Merităm. Jucătorii, probabil, vor aborda altfel meciurile când deja sunt calificați, au meritul lor pentru calificare și vor fi mult mai relaxați. Cu siguranță, vor fi rezultate mai bune. Mai ales că presiunea e foarte mare, ne dorim mult să ajungem la un turneu final”, a mai spus George Țucudean.

România - Andorra 4-0

Tricolorii au început în forță meciul de pe Arena Naționlă. Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 23, iar Ianis Hagi a majorat diferența în minutul 28 al partidei.

Răzvan Marin a fructificat o lovitură de pedeapsă în minutul 44, chiar înainte de pauză, iar Florinel Coman a închis tabela de marcaj în repriza secundă, în minutul 50.

Echipele de start

• Naționala României: Moldovan - Sorescu, Drăgușin, Burcă, Bancu - R. Marin, Stanciu - Moruțan, Hagi, Coman - Bîrligea
  • Naționala Andorrei: lvarez - Rubio, Llovera, M. Vales, San Nicolas - Garcia, E. Vales, Rebes, Cervos - Vieira, Sanchez