Mihai Stoica îi răspunde lui Adrian Mutu: „La vârsta lui Tavi Popescu el dăduse două goluri!”

Mihai Stoica Adrian Mutu Echipa Nationala Octavian Popescu Nationala
Data publicarii: Luni 13 Iunie 2022, 14:47
Data actualizarii: Luni 13 Iunie 2022, 14:49

Naționala României a câștigat primul meci din mandatul lui Edward Iordănescu, împotriva Finlandei, 1-0.

„Tricolorii” au bifat astfel și prima victorie în Nations League, după înfrângerile usturătoare din primele două meciuri, 0-2 cu Muntenegru și 0-1 cu Bosnia și Herțegovina. Singurul gol al partidei a fost marcat de Nicușor Bancu, în minutul 30, asta după ce George Pușcaș a ratat un penalty, în minutul 16.

În duelul din Giulești a fost titular în premieră și Octavian Popescu (19 ani), tânărul jucător de la FCSB având însă o prestație ștearsă. Adrian Mutu, fostul selecționer al naționalei de tineret, a analizat jocul 'perlei' de la FCSB, spunând că „singurul minus al naționalei a fost evoluția mai puțin convingătoare a lui Tavi Popescu”.

Managerul general de la FCSB a vorbit despre remarca pe care Adrian Mutu a făcut-o la adresa lui Octavian Popescu, răspunzându-i antrenorului de la Rapid.

„Nu prea se întâmplă, dar eu am să preiau ceva ce a spus Dumitru Dragomir și cred că are dreptate. A spus, exact în stilul lui caracteristic, că 'ce vreți voi să facă? Să îi ia pe toți la mână, să-i dribleze, să piardă mingea, că îl omorau ăștia'. Exagerează, dar e stilul lui.

Sigur că a părut timorat, dar nu cred că era normal ca un jucător de 19 ani, mult mai tânăr decât ceilalți care erau pe teren, să încerce să joace individual. Fiecare să se ocupe de curtea lui. N-a avut o evoluție...dar Mutu l-a pus la zid. E singurul minus. Același Mutu a spus că la vârsta lui dăduse 34 de goluri și a plecat în Italia. La vârsta lui dăduse două goluri Mutu și nu a plecat în Italia. A plecat după doi ani în Italia”, a declarat Mihai Stoica la Orange Sport.