VIDEO "Maradona" Moruțan a lansat ironii după victoria României cu Kosovo, acum a venit și reacția lui MM Stoica

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 22:59
Data actualizarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 23:07

Moruțan a fost unul dintre fotbaliștii tricolori cu o evoluție concludentă în victoria cu Kosovo, 2-0, din meciul contând pentru etapa a șasea a Grupei I din preliminariile pentru EURO 2024.

Olimpiu Moruțan (24 de ani) a început meciul din postura de rezervă, dar a intrat în minutul 71 în locul lui Ianis Hagi, la scorul de 0-0.

La interviul de după meci, Moruțan a fost ironic atunci când a spus ce ar trebui să pună la punct jucătorii naționalei pentru următoarea ”dublă”, cu Belarus și Andorra. ”Trebuie să jucăm tiki-taka cum că place vouă", a fost ironia cu care și-a început discursul tehnicul stângaci de la gruparea turcă Ankaragucu.

• Olimpiu Moruțan

MM Stoica: "Moruțan de ce e supărat?"

MM Stoica, manager general la FCSB, a ascultat declarațiile tricolorilor de după victoria cu Kosovo și a reacționat cu atitudine mai ales în urma declarației lui Moruțan, fost fotbalist la FCSB.

„Răzvan Marin e jucător bun, dar şi el a avut o ieşire după meciul cu Israel. Moruţan de ce e supărat? Te gândeşti că eşti pe locul 2 şi că eşti calificat, dar nu asta e ideea! Tu trebuie să te califici, nu doar să fii acum pe loc de calificare. Avem totuşi şanse mari de tot, eu cred că ne vom califica.

E normal ca suporterii să fie supăraţi. Noi avem la FCSB 2 suporteri care vin peste tot, care stau la VIP, care au cele mai bune locuri şi care ne înjură de ne sparg. Dar ştiu că sunt ultra suporteri, ce să le fac? Să mă înjur cu ei? M-am maturizat şi eu, ce să le faci?

Aşa şi la echipa naţională, tu ai avut 1-0 cu Israel şi apoi a venit repriza aia a doua de coşmar. Normal că atunci ieşi şi spui că nu jucăm nimic”, a declarat MM Stoica, potrivit Orange Sport.

• 4,5 milioane euro e cota lui Moruțan
  • Un gol în 11 meciuri la națională a marcat Moruțan (24 de ani)

România a câştigat, cu scorul de 2-0, meciul cu Kosovo, de pe Arena Naţională, din Grupa I de calificare la Euro 2024, după ce Nicolae Stanciu a marcat în minutul 83, iar Valentin Mihăilă a majorat scorul în minutul 90+3.

România a rămas pe locul secund în Grupa I a preliminariilor pentru turneul final din Germania și are șanse reale la accederea la competiția de anul viitor. Ultima dată tricolorii au fost prezenți la EURO 2016.

Meciul, întrerupt în minutul 18, din cauza torţelor şi scandărilor, s-a reluat după aproximativ 50 de minute.

România - Kosovo 2-0

ROMÂNIA: H. Moldovan – A. Raţiu, Drăguşin, A. Burcă (R. Marin 63), Bancu – Cicâldău (Olaru 77), Screciu – N. Stanciu, I. Hagi (Moruţan 71), Fl. Coman (Mihăilă 71) – G. Puşcaş (Alibec 46). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

KOSOVO: Muric – Vojvoda (Beka 81), Amir Rrahmani, Aliti, Paqarada – Zhegrova (Dresevic 63), V. Berisha (Muslija 54), Loshaj , B. Berisha (Albion Rrahmani 81) – Rashica (Hadergjonaj 54), Muriqi. SELECŢIONER: Primoz Gliha

Cartonaşe galbene: A. Burcă 9, G. Puşcaş 32, Bancu 52 / B. Berisha 14, Muriqi 18, Amir Rrahmani 32, Vojvoda 53, Loshaj 59

Cartonaş roşu: Vedat Muriqi (Kosovo) min. 42

Arbitri: Willy Delajod – Erwan Finjean, Philippe Jeanne – Thomas Leonard (toţi din Franţa)