"O prosteală, nu l-am crezut capabil". Jucătorul de la națională luat în colimator de Sorin Cârțu

Sorin Cartu Nicoale Stanciu preliminarii euro 2024 Romania Nationala
Data publicarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 22:38
Data actualizarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 22:45

Echipa națională a României s-a impus cu scorul de 2-0 în fața reprezentativei Kosovo, în preliminariile pentru EURO 2024.

Chiar dacă au evoluat mai bine de o repriză în superioritate numerică, ”tricolorii” au tremurat pentru victorie pe Arena Națională. Nicolae Stanciu a ratat un penalty, dar și-a luat revanșa reușind să deschidă scorul în minutul 83, cu un șut care l-a lăsat ”mască” pe portarul advers.

Scorul final a fost stabilit în minutul 90+3 de Valentin Mihăilă, iar România a revenit pe locul doi în Grupa I, cu patru etape înainte de finalul campaniei de calificare.

Sorin Cârțu, reacție categorică la adresa lui Nicolae Stanciu

Fostul oficial de la Universitatea Craiova a declarat că nu se aștepta ca liderul echipei naționale să aibă o execuție atât de slabă la lovitura de pedeapsă.

"Când joci 11 contra 10, analiza nu prea își are rost. Mi-a plăcut că jucătorii au avut răbdare și au exploatat la maxim superioritatea numerică.

Dacă Stanciu nu ar fi ratat penalty-ul, ne-am fi desprins mult mai devreme. Cum să bați așa? O prosteală, nu l-am crezut capabil de așa ceva.

Dar a fost bine că până la urmă și-a revenit și nu s-a lăsat apăsat. Ăla a fost un moment demolator", a declarat Sorin Cârțu, potrivit Digi Sport.