Reacțiile tranșante ale antrenorilor kosovari: ”Aș fi încercat să rup bannerul în fața românilor”

Echipa Nationala România - Kosovo UEFA EURO 2024 Nationala
Data publicarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 16:48
Data actualizarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 16:55

România a învins marți seara selecționata Kosovo cu scorul de 2-0 într-un meci în care luptele s-au dat și în teren, și înafara lui.

Suporterii de pe Național Arena au fost martorii unui meci record în preliminariile Campionatului European din 2024. Partida România-Kosovo, încheiată scor 2-0, a fost cel mai lung joc al acestor preliminarii, după ce jucătorii au fost trimiși la vestiare în minutul 18.

Liniștea dinaintea furtunii

Facțiunea ”Uniți sub tricolor”, a anunțat încă din amiaza zilei meciului din 12 septembrie. Ultrașii au avertizat că vor răspunde tratamentului dur, primit de galeria română la meciul tur. ”La meciul tur din Pristina, imnul nostru a fost huiduit îndelung de întregul stadion, iar suporterii români au fost ținta injuriilor continue și a jignirilor repetate ale suporterilor kosovari, o mare parte din fani fiind evacuați, arestați, agresați și amendați doar pentru că au afirmat un adevăr istoric subliniat și la nivel de stat, a venit vremea returului” au anunțat printr-un comunicat ultrașii români.

Apele au devenit tulburi încă de la intonarea imnului Kosovo, când ”Uniți sub tricolor” a scandat în continuu ”Serbia, Serbia”, lucru provocator pentru orice jucător, fan sau cetățean kosovar. Bannerele afișate, ”Basarabia e România” și ”Kosovo je Serbia”, precum și elementele priotehnice l-au făcut pe arbitru să oprească partida în minutul 18 al partidei.

Eforturile lui Stanciu și Hagi, în zadar

Nicolae Stanciu, marcatorul primului gol al meciului, și Ianis Hagi au încercat fără succes să îi tempereze pe ultrașii români. Nici jandarmeria nu a avut sorți de izbândă, și partida care trebuia să oprită doar 5 minute conform regulamentului UEFA, a fost suspendată timp de 50 de minute.

Răspunsul antrenorilor din Kosovo

”Dacă eram selecționerul lui Kosovo, aș fi încercat să iau bannerul și să-l rup în fața românilor. Apoi l-aș fi sfâșiat cu dinții!” a declarat Munishi, antrenor al formației KF Ferizaj.

Antrenorul Bylbyl Sokoli, ultima dată tehnician al formației FC Malisheva a afirmat: ”Se știe de unde provin aceste bannere. Dar Serbiei ar trebui să i se amintească crimele pe care le-a comis în statele din fosta Iugoslavie, ar trebui să numărăm crimele comise în Croația, Bosnia și Kosovo. Trebuie să le arătăm câți copii au murit.”

Grație succesului tricolorilor cu scorul de 2-0 (Stanciu 83/ Mihăilă 90+3), România se menține pe locul al doilea în Grupa I. Următorul duel al elevilor lui Edi Iordănescu este împotriva Belarusului, joi, 12 octombrie de la ora 21:45.

Ultrașii din "Uniți sub tricolor", huiduiți de restul suporterilor la România - Kosovo pe www.sport.ro