Președintele CNCD, reacție virulentă după ce suporterii „tricolori” au afișat mesajul „Kosovo e Serbia” la meciul României

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 13:16
Data actualizarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 13:34

România a câștigat meciul cu Kosovo din preliminariile Campionatului European, scor 2-0, însă nu fără emoții.

Meciul a fost unul extrem de tensionat, iar în minutul 18 a fost întrerup timp de 50 de minute, după ce suporterii români au afișat două „mesaje geopolitice”: „Basarabia e România și Kosovo e Serbia”.

Csaba Asztalos, preşedintele Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării, a avut o reacție virulentă la adresa fani lor români, pe care îi acuză că au adus prejudicii de imagine României.

„Nu au ce căuta aceste mesaje geopolitice în sport. UEFA nu permite transmiterea mesajelor politice pe stadioane. Sportul este sport şi atunci politica se manifestă în afara stadioanelor, în studioul de televiziune.

Iar spectatorii contează foarte mult pentru echipa națională. A juca fără spectatori înseamnă o pierdere foarte mare şi financiară, dar în principal şi de susţinere a echipei naționale. Da, este o problemă de imagine.

Eu aştept ziua în care aceşti suporteri, care sunt filmaţi, să fie daţi în judecată şi să răspundă inclusiv financiar pentru faptele lor, pentru că nu se mai poate așa”, a spus Csaba Asztalos, preşedintele Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării, pentru Antena 3.

România - Kosovo, scor 2-0

Naţionala de fotbal a României a învins selecţionata Kosovo, cu scorul de 2-0 (0-0), marţi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

În celelalte meciuri din grupă, Elveţia a dispus cu 3-0 de Andorra, iar Israelul a învins Belarus cu 1-0.

România este neînvinsă în această campanie, cu trei victorii şi trei egaluri, având 12 puncte, după Elveţia, 14 puncte, dar înaintea celorlalte echipe, Israel, 11 puncte, Belarus, 4 puncte, Kosovo, 4 puncte, Andorra, 2 puncte.

Luna viitoare, România va juca în deplasare cu Belarus (12 octombrie) şi acasă cu Andorra (15 octombrie).