VIDEO Dramă pentru fosta campioană a Spaniei și semifinalistă Champions League: încă un an în a treia divizie, după un play-off de coșmar

Deportivo La Coruna la coruna Nationala
Data publicarii: Duminica 12 Iunie 2022, 01:50
Data actualizarii: Duminica 12 Iunie 2022, 01:57
Fostă campioană a Spaniei în sezonul 1999/2000, Deportivo de La Coruña a ratat dramatic promovarea în a doua ligă, la capătul unui meci în care fanii echipei au făcut spectacol.

de Ionuț AXINESCU

Fost jucător la Deportivo, Lionel Scaloni, actualul selecționer al Argentinei, a postat un clip cu suporterii din Coruña înaintea play-off-ului cu Albacete. „Ăsta e Depor! Nu contează divizia, contează sentimentul”, a scris Scaloni, a cărui postare a devenit virală.

Peste 27.000 de spectatori au venit să o încurajeze pe Deportivo și să sărbătorească, în sfârșit, promovarea în Segunda División, numai că seara s-a transformat într-o dezamăgire cruntă.

Dramă pentru Deportivo, fostă campioană a Spaniei: a pierdut promovarea acasă

Retrogradată în 2018 din La Liga, Deportivo a coborât în a treia divizie în 2020. De atunci, fosta semifinalistă din Champions League se zbate să revină în elită, dar fără succes.

În acest sezon, formația din Galicia a încheiat campionatul pe poziția a doua, sub Racing Santander, și a mers la barajul pentru promovare. După ce a trecut de Linares, scor 4-0, Deportivo a dat peste Albacete, trupă antrenată de Rubén de la Barrera, fostul tehnician al Viitorului Constanța.

„Finala” cu Albacete s-a jucat chiar pe stadionul „El Riazor”, iar Deportivo a avut toate avantajele posibile. În caz de egalitate, regulamentul prevedea că meciul se duce în prelungiri, dar nu merge și la penalty-uri. Dacă rezultatul rămânea nedecis, promova Deportivo, mai bine clasată decât Albacete în sezonul regulat.

Gazdele au deschis scorul în minutul 26, prin Mario Soriano, dar Albacete a revenit în joc pe final. Alberto Jimenez a restabilit egalitatea în minutul 82. S-a intrat în prelungiri, unde echipa lui Rubén de la Barrera a dat lovitura prin Jordi Sánchez, în minutul 113. Acesta a făcut 2-1 pentru oaspeți, rezultat care s-a menținut până la finalul celor 120 de minute.

Deportivo de La Coruña, un nume uriaș în fotbalul din Spania

Înființată în 1906, Deportivo de La Coruña a trăit cele mai bune momente la finalul anilor ‘90 și începutul acestui secol, când a căpătat titulatura de „Súper Dépor”.

În afara titlului de campioană cucerit în 2000, gruparea din Galicia a mai câștigat două cupe ale Spaniei (în 1995 și 2002), precum și trei supercupe (1995, 2000, 2002). Între 1993 și 2002, Deportivo a încheiat de patru ori pe poziția a doua în La Liga.

La începutul anilor 2000, galicienii au făcut istorie și în Champions League. Au ajuns de două ori în sferturi și o dată în semifinale. În 2004, au ratat „la mustață” finala, fiind eliminați de FC Porto, care avea să câștige competiția după o finală cu AS Monaco.

Printre numele mari care au scris istorie la club se numără fotbaliști precum Fran, Mauro Silva, Rivaldo, Djalminha, Bebeto, Roy Makaay, Pauleta, Diego Tristán sau Walter Pandiani.