Dinamo a desființat-o pe Steaua în derbiul handbalului românesc. Victorie la scor obținută de „dulăi”

dinamo handbal Handbal Steaua handbal Nationala
Data publicarii: Miercuri 15 Decembrie 2021, 20:05
Data actualizarii: Miercuri 15 Decembrie 2021, 20:15

Campioana Dinamo Bucureşti a învins-o clar pe Steaua Bucureşti, cu scorul de 30-24 (11-9), miercuri seara, în deplasare, la Chiajna, într-un derby de tradiţie al sportului românesc, desfăşurat în etapa a 12-a a Ligii Naţionale de handbal masculin.

Din articol

Dinamo a început în forţă şi a condus cu 4-0, dar Steaua a reuşit să recupereze şi a egalat, 8-8, în min. 25. La pauză, „dulăii” au avut avantaj de două goluri, 11-9.

Echipa antrenată de Xavi Pascual s-a desprins în repriza secundă, ajungând la un ecart maxim de opt goluri, 27-19 (55), iar în cele din urmă a câştigat cu 30-24.

Valentin Ghionea a reuşit 6 goluri pentru învingători, Dan Racoţea 4, Raul Campos Nantes 4, Ahmed Nasralla Khairi 4, Alex Pascual Garcia 3, Mohamed Shebib 3, Cedric Sorhaindo 2, Eduardo Gurbindo 2, Javier Humet 1, Călin Dedu 1.

Pentru gazde au înscris Andrei Mihalcea 5 goluri, Krsto Milosevic 5, Nemanja Grbovic 5, Ramon Şomlea 3, Ionuţ Georgescu 2, Dragoş Hanţaru 1, Sabin Constantina 1, Martin Johannson 1, Ionuţ Ciobanu (portar) 1.