Denis Alibec a dezvăluit ce le-a spus Edi Iordănescu la finalul partidei Andorra - România 0-2

Denis Alibec Andorra - Romania edi ioradanescu preliminarii euro 2024 Romania Nationala
Data publicarii: Sambata 25 Martie 2023, 23:58
Data actualizarii: Duminica 26 Martie 2023, 00:08

Naţionala de fotbal a României a învins Andorra cu scorul de 2-0, pe Estadi Nacional din Andorra la Vella, la debutul în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Tricolorii au câştigat fără emoţii, prin golurile marcate de Dennis Man (minutul 35) şi Denis Alibec (minutul 50), într-un meci în care Andorra a jucat timp de o jumătate de oră în inferioritate numerică.

România a reuşit să deschidă scorul în minutul 35, când Dennis Man l-a surprins pe portarul Iker Alvarez cu o lovitură de cap la colţul scurt, după o centrare trimisă de Olimpiu Moruţan. Denis Alibec a dublat avantajul echipei antrenată de Edward Iordănescu, după ce a fost lansat de Răzvan Marin, golul fiind anulat iniţial pentru offsaid, dar acordat de arbitrajul video (VAR).

România va juca următorul meci pe 28 martie, de la ora 21:45, pe Arena Naţională din Bucureşti, cu selecţionata Belarus.

Ce a declarat Denis Alibec după Andorra - România 0-2

"Sper că ne-am descătușat cu victoria aceasta, trei puncte importante. Mă bucur și că am reușit să marchez, să îmi ajut echipa, sper să o ținem pe acest drum. La al doilea gol am știut că nu este offside.

Foarte important este egalul din Israel, dar mai important este ce facem noi. Trebuie să luăm cele trei puncte cu Belarus, cred că avem șanse bune să ne calificăm.

Ne bucurăm că au fost atât de mulți români, ne-au ajutat, sper să fie alături de noi în continuare.

Selecționerul ne-a spus că puteam să jucăm mult mai bine, dar să ne gândim că am câștigat și să ne bucurăm de victorie. Suntem o familie, un grup unit și cred că se vede acest lucru", a declarat Denis Alibec la finalul partidei.

Programul grupei României:

25 martie 2023: Belarus – Elveția 0-5,  Andorra – ROMÂNIA 0-2, Israel – Kosovo 1-1

28 martie 2023: ROMÂNIA – Belarus, Kosovo – Andorra, Elveția – Israel (21:45)

16 iunie 2023: Kosovo – ROMÂNIA, Belarus – Israel, Andorra – Elveția (21:45)

19 iunie 2023: Elveția – ROMÂNIA, Belarus – Kosovo, Israel – Andorra (21:45)

9 septembrie 2023: Andorra – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Israel, Kosovo – Elveția (21:45)

12 septembrie 2023: ROMÂNIA – Kosovo, Israel – Belarus, Elveția – Andorra (21:45)

12 octombrie 2023: Belarus – ROMÂNIA, Andorra – Kosovo, Israel – Elveția (21:45)

15 octombrie 2023: Elveția – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Andorra, Kosovo – Israel (21:45)

18 noiembrie 2023: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA, Elveția – Kosovo (21:45)

21 noiembrie 2023: ROMÂNIA – Elveția, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus (21:45)