Dănuț Lupu a folosit un singur cuvânt să descrie a doua repriză din România - Israel

Romania - Israel Danut Lupu Preliminariile EURO 2024 Nationala Dănuț Lupu
Data publicarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 13:16
Data actualizarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 13:17

Naționala României a remizat cu Israel, scor 1-1.

Cele două echipe s-au întâlnit pe Arena Națională, într-un meci care a contat pentru a cincea etapă din preliminariile Campionatului European din 2024. În fața a aproape 50,000 de spectatori, selecționata lui Edward Iordănescu a evoluat modest și a obținut un singur punct.

Dănuț Lupu, fost internațional român, a evidențiat că repriza secundă din România - Israel a fost un "dezastru" și a mai remarcat faptul că mijlocașii nu au fost îndeajuns de curajosi pentru a regla jocul la mijlocul terenului.

„O primă repriză în care au tatonat și unii, și ceilalți. Am dat un gol care a fost pe undeva norocos. În schimb în repriza a doua a fost dezastru. A fost norocos că o respinge ăla în față. Cel puțin mijlocașii n-au avut curajul să țină cât de cât de minge.

Au pasat doar în spate. Atâta timp cât joci doar în spate… Îi vedeam pe actualul Dinamo. Echipa națională a început până la 30 de metri să joace bine, de la 30 metri spre poartă avem mari probleme”, a spus Dănuț Lupu, potrivit Fanatik.

Echipele de start

• România: Moldovan - Manea, Burcă, Drăgușin, Bancu - M. Marin, R. Marin - Sorescu, Stanciu, Coman - Alibec
  • Rezerve: Târnovanu, Aioani – Rațiu, Screciu, Cicâldău, Pușcaș, Mihăilă, Hagi, Rus, Olaru, Moruțan, Camora

• Israel: Glazer – Dasa, Miguel Vitor, Lavi, Dor Peretz, Solomon, Goldberg, Turgeman, Gloukh,17. Jehezkel, Revivo
  • Rezerve: Peretz, Jarafi – Jaber, Lemkin, Safuri, Weissman, Kinda, Kanichowsky, Abu Fani, Baribo, David, Davidzada

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).