Adrian Ilie râde de naționala României: ”Coman? Cel mai bun fundaș stânga. Eu cu el aș juca”

Adrian Ilie Romania Romania - Israel Nationala Adrian Ilie
Data publicarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 12:32
Data actualizarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 12:33

România a încheiat la egalitate meciul cu Israel, scor 1-1, și a ratat șansa de a se distanța la patru puncte de locul doi, după cinci etape.

Dacă ar fi câștigat, România ar fi egalat liderul Elveția, care s-a încurcat în compania celor de la Kosovo, scor 2-2.

Adrian Ilie, fostul mare internațional, a analizat partida și a tras primele concluzii. ”Cobra” a lansat și câteva săgeți cu privire la prestația ”tricolorilor” din repriza secundă.

Adrian Ilie: ”Coman? Cel mai bun fundaș stânga. Eu cu el aș juca”

„S-a apărat numai la 14 metri la noi. Mi s-a părut cel mai bun fundaș stânga (n.r. Florinel Coman). Eu cu el aș juca fundaș stânga de-acum încolo. Are viteză, unu la unu. Stanciu băga alunecări în careu la un moment dat, recupera mingea.

Nea Mihai (n.r. Stoichiță), dacă tot zici că facem egal cu toți, eu sunt de acord și suntem în cărți și n-am pierdut cu nimeni, dar ca organizare de joc nu este posibil, nu este posibil ca Bancu să ia mingea de la margine și să o arunce la ei cu mâna.

După două minute recuperăm, prima minge a noastră de la fundașul central e la ei, iar vin peste noi. În primele 17 minute ca atitudine să jucăm acasă nu am vrut să le creăm niciun fel de probleme nici de presing.

Rezultatele sunt foarte bune până în momentul de față, dar ca organizare de joc… Dacă jucăm acasă cu Israelul împingem puțin lucrurile. Hai puțin mai sus, de ce să-i lăsăm pe ei să ne domine?”, a spus Adrian Ilie, pentru Fanatik.ro.