Gigi Becali a explodat după România - Israel: "Ori suntem prea proști, ori prea fricoși"

Gigi Becali Preliminariile EURO 2024 Romania - Israel Nationala Gigi Becali
Data publicarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 12:38
Data actualizarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 12:37

România - Israel s-a încheiat 1-1.

Selecționata lui Edward Iordănescu a obținut un singur punct din confruntarea cu naționala Israelului de sâmbătă seară. Tricolorii se vor pregăti, acum, de meciul cu Kosovo de marți (12 septembrie), ora 21:45.

Gigi Becali, patronul FCSB, a vorbit după România - Israel despre evoluția elevilor lui Edward Iordănescu și a remarcat faptul că naționala a fost mult prea fricoasă în meciul de pe Arena Națională.

„Mai bine îi spuneți lui Burleanu și federației… luați antrenorii și duceții pe afară să mai ia niște lecții de antrenamente și cum trebuie să pună jucătorii pe teren să primească pasul. Asta e impresia mea. Dacă noi nu ne mișcăm, nu primim mingea, stăm în jumătatea noastră.

Ori suntem prea proști, nu avem valoare, dar eu nu cred asta. Ori antrenorii nu știu, ori sunt prea fricoși. Dacă le spui jucătorilor să nu depășim jumătatea terenului să jucăm 4-5-1, ăia joacă 4-5-1 și stau acolo în propria jumătate.

Și vine Coman să se apere, păi ce să mai facă Coman dacă îl joci fundaș stângă. El de unde să mai aibă putere să dea goluri. Păi joacă, mă, fobtal, cum a zis Stanciu. Stanciu a zis, el a zis, a zis că avem agresivitate, suntem și puternici avem și forță, așa a zis el”, a spus Gigi Becali, potrivit Fanatik.

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).