Cum arată clasamentul în grupa României de calificare la Campionatul European 2024, după remiza nesperată smulsă cu Elveția, 2-2

Romania Campionatul European 2024 Elvetia Nationala
Data publicarii: Luni 19 Iunie 2023, 23:45
Data actualizarii: Luni 19 Iunie 2023, 23:49

România păstrează în continuare șanse reale de calificare la Campionatul European din 2024.

România a obținut două puncte în cele două meciuri ale lunii iunie din preliminariile Campionatului European din 2024, după 0-0 în Kosovo și nesperatul 2-2 cu Elveția, datorită dublei cu Valentin Mihăilă. Astfel, după patru meciuri, elevii lui Edi Iordănescu au acumulat 8 puncte, grație victoiilor din startul campaniei cu Andorra, 2-0, și Belarus, 2-1, și sunt pe locul 2 în Grupa I.

Tricolorii au beneficiat și de rezultatul indirect. Belarus a învins-o pe Kosovo, 2-1, iar România păstrează în continuare șanse reale de calificare la turneul final din Germania.

Andorra - 1 punct

Doar primele două naționale clasate se califică la Campionatul European din 2024.

Reacție dură în timpul meciului Elveția - România: „N-am văzut repriză mai slabă! Nu-l înțeleg pe Iordănescu!”

Adrian Porumboiu a criticat alegerile lui Edi Iordănescu în privința echipei de start, dar și sistemul de joc ales, 5-4-1. Fostul arbitru spune că România a arătat o mentalitate de echipă mică și s-a arătat foarte dezamăgit.

„Nu-l înțeleg pe Edi Iordănescu… eu țin mult la el, dar să începi cu cinci fundași… ba chiar șase că și Screciu e defensiv… mentalitate de echipă mică…

Ce faci acum că ai luat gol?  S-a schimbat totul. Trebuie să ieși să egalezi. După ce adversarul a avut 74 la sută posesie… Repet, mentalitate de echipă mică.

N-am văzut repriză mai slabă a României. Așa dominare... Sunt foarte dezamăgit. Fundașii noștri parcă nu știu pe cine să țină”, a spus Adrian Porumboiu, la pauza meciului, pentru Fanatik.