Ciprian Marica face praf un tricolor după România - Columbia: ”Asta e valoarea lui”

România - Columbia andrei burca Ciprian Marica Nationala Ciprian Marica/sursa foto: Imago
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 18:47
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 18:46

România a bifat două jocuri de pregătire în luna martie.

Selecționata lui Edward Iordănescu a remizat cu Irlanada de Nord pe Arena Națională, la București, scor 1-1, și a fost înfrântă de Columbia pe ”Civitas Metropolitano”, în Madrid, scor 2-3.

Cu reprezentativa columbienilor, Andrei Burcă a fost integralist și a gafat la prima reușită a adversarilor, după ce l-a lăsat pe Jhon Cordoba să se desprindă de el și să-l ”execute” pe Horațiu Moldovan cu o lovitură elegantă de cap.

Ciprian Marica, fost internațional român, a punctat că Andrei Burcă a fost ”nesigur” la golul columbienilor și a ținut să menționeze că ”acesta este nivelul” elevilor lui Edi Iordănescu.

”La mijlocul defensivei, Burca s-a lovit de atacantul advers, de Cordoba, și a părut nesigur. Eu cred că asta este valoarea lui. Nu cred că a fost altădată mai bun decât acum. Dacă era mai bun, era la Real Madrid.

Ăștia suntem, ăsta este nivelul. Nu defilăm cu vreun adversar. Avem limitele noastre. Nu cred că valoarea lui Burcă a scăzut de când evoluează în Arabia Saudită”, a spus Ciprian Marica, potrivit DigiSport.

Columbia - România s-a încheiat 3-2

Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 5, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 36, Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi după o pasă cu călcâiul, iar Jhon Arias a marcat pentru 2-0.

Horaţiu Moldovan a intervenit excelent în minutele 52 şi 66, dar portarul tricolorilor nu a mai avut ce face la şutul lui Yaser Asprilla, din minutul 80.

Pe final, românii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat mingea şi a înscris primul gol pentru elevii lui Edi Iordănescu. Tricolorii au mai înscris odată, în minutul 90+4, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă.