Ce a scris presa din Ungaria după calificarea României la EURO 2024: "Ianis Hagi a ales o soluție deșteaptă"

edi iordanescu EURO 2024 Israel Presa din Ungaria Romania Nationala
Data publicarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 00:37
Data actualizarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 00:59
Naţionala de fotbal a României s-a calificat la EURO 2024, după ce a învins echipa Israelului cu scorul de 2-1.

România va fi pentru a şasea oară la turneul final al Campionatului European, după ediţiile din 1984, 1996, 2000, 2008 şi 2016.

Tricolorii au făcut un meci foarte bun în Ungaria, în ciuda unui start ratat, câştigând prin golurile marcate de George Puşcaş (10) şi Ianis Hagi (63). Israelul deschisese scorul în minutul 2, prin Eran Zahavi (2).

Reacția presei din Ungaria după Israel - România 1-2

Jurnaliștii maghiari nu au trecut cu vederea rezultatul obținut de tricolori, mai ales că partida decisivă s-a jucat în Ungaria.

"Din cauza războiului, meciul Israel - România s-a disputat pe Pancho Arena in Felcsut, meci câștigat de oaspeți cu scorul de 2-1. În urma acestui rezultat, românii și-au asigurat locul la Campionatul European din 2024. Cum Elveția a făcut egal cu Kosovo, a căzut pe locul doi și nu mai poate câștiga grupa decât dacă înving România în meciul final.

Chiar dacă Israel a condus din minutul 2, românii nu au renunțat și au egalat prin George Pușcaș. Nu s-a terminat, iar Ianis Hagi a marcat în minutul 63.

Mulți oameni nu s-ar fi așteptat la asta, după ce România a ratat calificarea la Campionatul European trecut, iar în Nations League au avut o prestație slabă", au scris jurnaliștii de la sportal.hu.

"Pancho Arena a fost gazda unui meci important. Din cauza conflictului armat, la Felcsut s-a jucat Israel - România.

Este clar că dacă partida s-ar fi jucat în Israel, zeci de mii de oameni ar fi susținut echipa națională, dar se poate spune au găsit o gazdă potrivită în Ungaria. Mulți oameni au venit din Israel pentru acest meci, alții au venit cu mașina din Austria sau din Varșovia să-și vadă favoriții.

Ianis Hagi a ales o soluție deșteaptă și a șutat la colțul scurt, iar România a trecut în avantaj. Cu această victorie, România s-a calificat la turneul final după prezența din 2016", au spus și jurnaliștii de la nemzetisport.hu.

Bucuria din vestiarul României după calificarea la EURO 2024 (19/11/2023)