Data publicarii: Sambata 18 Noiembrie 2023, 22:11
Data actualizarii: Sambata 18 Noiembrie 2023, 22:11

Cele două echipe naționale s-au înfruntat pe „Pancho Arena” din Felcsut, un sat la aproximativ 50 de km distanță de capitala Ungariei, Budapesta, în a noua rundă din preliminariile EURO 2024.

Drăguș & Pușcaș, fază senzațională în Israel - România!

În minutul 10 al partidei, Denis Drăguș a găsit un culoar de la peste 20 de metri de poarta lui Glazer și a șutat puternic, doar că balonul a zguduit bara.

George Pușcaș a urmărit balonul și a reluat cu o lovitură de cap spre interiorul porții, restabilind, astfel, egalitatea după ce Israel a deschis scorul în startul meciului.

• Zahavi a deblocat tabela de marcaj chiar în al doilea minut al confruntării

Cum arată ultimele meciuri dintre România și Israel. Când au câștigat ultima dată tricolorii

Ultimul duel dintre cele două a fost în luna septembrie, în tur, când România și Israel au remizat pe Arena Națională, scor 1-1. Denis Alibec (minutul 27) și Oscar Gloukh (minutul 63) au marcat atunci.

Din 1999, România și Israel s-au întâlnit doar în jocuri de pregătire. Tricolorii au câștigat o singură dată în cinci partide. Israel s-a impus de trei ori, iar cele două naționale au remizat o singură dată.

• 29 martie 2022: Israel - România 2-2
  • 24 martie 2018: Israel - România 1-2
  • 3 martie 2010: România - Israel 0-2
  • 6 februarie 2008: Israel - România 1-0
  • 10 martie 1999: România - Israel 0-2

Făcând abstracție de partida din turul preliminariilor EURO 2024, ultima dată când România și Israel s-au întâlnit într-un meci oficial a fost tot în calificări, doar că pentru Campionatul European din 1996. România a învins atunci Israel cu 2-1, în retur (7 iunie 1995), și a făcut egal în tur, scor 1-1 (14 decembrie 1994).