VIDEO Ce a remarcat presa din Spania la Horațiu Moldovan după debutul pe Metropolitano: "De ținut minte!"

Horatiu Moldovan Atletico Madrid Columbia Romania Nationala
Data publicarii: Joi 28 Martie 2024, 10:20
Data actualizarii: Joi 28 Martie 2024, 10:23

Horațiu Moldovan (26 de ani) a fost titularul României în amicalul cu Columbia, disputat pe Estadio Metropolitano din Madrid, scor 2-3.

Cumpărat în iarnă de Atletico Madrid de la Rapid, Horațiu Moldovan s-a aflat în fața unei situații inedite. A debutat pe stadionul clubului de care aparține, însă într-un meci al echipei naționale.

Jurnaliștii de la Mundo Deportivo au remarcat și ei situația neobișnuită a lui Horațiu Moldovan, însă au avut cuvinte de laudă în special pentru parada spectaculoasă din repriza secundă la un șut al lui Luis Diaz. Spaniolii susțin că goalkeeper-ul lui Atletico Madrid nu putea face mai mult la cele trei goluri încasate.

"Moldovan debutează pe Metropolitano cu înfrângere și cu parade. Portarul lui Atletico Madrid a avut parte de primele minute aici... în tricoul României", a titrat Mundo Deportivo.

"Moldovan a trebuit să aștepte două luni pentru primele sale minute pe Metropolitano, însă a făcut-o în tricoul României. Arena lui Atletico Madrid a găzduit amicalul Columbia - România, iar Moldovan a fost titular în echipa lui Iordănescu. Lucrurile n-au mers bine pentru europeani, care au pierdut, 2-3.

Chiar dacă a încasat trei goluri, la care nu prea avea ce să facă, Moldovan a reușit o paradă de ținut minte, când a plonjat pentru a respinge șutul grozav al lui Luis Diaz la vinclu. Faza i-a ridicat de pe scaune pe spectatori.

Aflat în umbra lui Jan Oblak la Atletico, Moldovan primește un boost de încredere după meciul de pe Metropolitano, iar acum speră că va putea apăra și pentru formația rojiblanco", au mai scris spaniolii.

Horațiu Moldovan, mesaj pentru Diego Simeone: ”Am nevoie de minute”

După meciul de la Madrid, portarul a tras primele concluzii și a spus că își așteaptă șansa de a debuta la echipa sa de club, unde titular este Jan Oblak.

„M-am simţit bine, ştim cu toţii, e un stadion extraordinar. Sper să urmeze şi primul meci la echipa de club, am nevoie de minute. Merg şi muncesc cât de mult pot şi să-mi aştept şansa.

Cred că a fost o partidă foarte bună, cu un adversar foarte puternic. I-au băut pe Spania acum trei zile, Spania una dintre cele mai bune naţionale din lume. Au jucători de calitate, ai văzut că atunci când pun piciorul pe minge…sunt sud-americani, au calitate foarte bună, mai ales James şi Diaz. Ne-am ridicat la nivelul aşteptărilor, am început puţin timoraţi, s-a făcut 2-0, dar după am făcut o partidă destul de bună.

N-avea rost să jucăm cu alte naţionale şi să câştigăm cu 5-0, nu ne ajuta cu nimic. Trebuie să jucăm cu adversari puternici, la EURO nu ne aşteaptă nimeni, vom întâlni adversari puternici şi se joacă pe puncte.

Normal că simt o presiune, e normal să ne ceară să jucăm la echipele de club, pentru că asta e cel mai important. Eu, după cum ştiţi, am un portar foarte bun, poate cel mai bun din lume, în faţa mea. Sper să-mi vină şansa şi să profit de ea.

(N.r. Despre Griezmann şi Depay, coechipierii de la Atletico Madrid) Sunt super băieţi şi super fotbalişti, mă ajută acest lucru, mă antrenez cu cei mai buni din lume.

Eu am spus-o de la început, am văzut-o pe Ucraina cea mai bună echipă dintre cele patru, au jucători la nivel înalt. Va fi un meci dificil, la fel ca celelalte, şi cu Belgia şi Slovacia”, a spus Horațiu Moldovan, potrivit AS.ro.