Aspectul care l-a nemulțumit pe Nicolae Dică după primul meci al naționalei în preliminariile pentru EURO 2024

nicoale dica Echipa Nationala Preliminariile EURO 2024 Romania Nationala
Data publicarii: Duminica 26 Martie 2023, 21:34
Data actualizarii: Duminica 26 Martie 2023, 21:42

Naţionala de fotbal a României a învins Andorra cu scorul de 2-0, pe Estadi Nacional din Andorra la Vella, la debutul în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Tricolorii au câştigat fără emoţii, prin golurile marcate de Dennis Man (minutul 35) şi Denis Alibec (minutul 50), într-un meci în care Andorra a jucat timp de o jumătate de oră în inferioritate numerică.

România a reuşit să deschidă scorul în minutul 35, când Dennis Man l-a surprins pe portarul Iker Alvarez cu o lovitură de cap la colţul scurt, după o centrare trimisă de Olimpiu Moruţan. Denis Alibec a dublat avantajul echipei antrenată de Edward Iordănescu, după ce a fost lansat de Răzvan Marin, golul fiind anulat iniţial pentru offsaid, dar acordat de arbitrajul video (VAR).

România va juca următorul meci pe 28 martie, de la ora 21:45, pe Arena Naţională din Bucureşti, cu selecţionata Belarus.

Observațiile lui Nicoale Dică după Andorra - România 0-2

"Trebuie să încerci sa ii motivezi cât mai mult pe jucatori. Au avut un trac de început. S-au aparat cu toţi jucatori şi era clar ca e greu sa marchezi împotriva lor. Jucătorii noştri au încercat totul. De acolo a început după golul lui Man să joace mai bine. Ce nu a fost prea ok faptul că parcă după ce au făcut 2-0 te asteptai să dea mai multe goluri, să îşi dorească mai mult, sa reuşim să marcăm multe goluri.

Aţi văzut cum e Germania, dacă pot să dea 10, dă 10. Noi puteam să atacăm mai mult, părerea mea! Îmi doream că jucătorii de atac să dea mai multe goluri, să aibă realizări pentru ce urmează. Acum nu putem să spunem că am câştigat cu Andorra si gata, nu ştiu. Eu aşa văd lucrurile. Trebuie mereu să te duci peste adversar, să nu ai teama asta că primeşti gol. Iar echipele româneşti au problema asta!", a declarat Nicolae Dică, la Orange Sport