VIDEO Adversare EURO 2024: Belgia, la câteva secunde de o victorie istorică pe ”Wembley” cu Anglia + Slovacia a jucat un amical în Norvegia

Echipa Nationala EURO 2024 Nationala Belgiei nationala Slovaciei nationala Ucrainei Nationala
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 08:36
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 08:39

La Campionatul European din Germania, naționala României este într-o grupă cu Belgia, Slovacia și Ucraina.

* EURO 2024 este transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO

În seara în care și-a aflat și ultima adversară din grupa de la EURO 2024 - Ucraina (învingătoare cu 2-1 în barajul cu Islanda), naționala României a pierdut mai clar decât o arată scorul amicalul de la Madrid cu reprezentativa Columbiei, 2-3, cu golurile tricolorilor marcate târziu de Ianis Hagi (84) și Florin Tănase (90+4).

Celelalte două adversare ale României de la turneul final, Belgia și Slovacia, au avut și ele marți două partide de pregătire tari.

Anglia - Belgia 2-2 și Norvegia - Slovacia 1-1

Belgia a remizat cu Anglia, scor 2-2, într-un meci amical disputat pe Wembley.

Ivan Toney (17 - din penalty) şi superstarul Jude Bellingham (90+5), respectiv Youri Tielemans (11 şi 36) au fost marcatorii.

Slovacia a făcut și ea egal, tot în deplasare, 1-1 cu Norvegia.

Golul norvegienilor a fost marcat de Sørloth, în minutul 18, iar pentru Slovacia a înscris Duda, în minutul 87.

Columbia - România s-a încheiat 3-2 la Madrid

Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 6, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 36, Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi după o pasă cu călcâiul, iar Jhon Arias a marcat pentru 2-0.

Horaţiu Moldovan a intervenit excelent în minutele 52 şi 66, dar portarul tricolorilor nu a mai avut ce face la şutul lui Yaser Asprilla, din minutul 80.

Pe final, românii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat mingea şi a înscris primul gol pentru elevii lui Iordănescu.

Tricolorii au mai înscris odată, în minutul 90+4, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă.