”Tricolorul” remarcat de Marca după 2-3 cu Columbia: ”A revoluționat România”

Ianis Hagi columbia - romania Romania Nationala
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 08:20
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 16:42

Naționala României a fost învinsă marți la Madrid, scor 2-3 cu selecționata Columbiei, într-un meci-test înainte de EURO 2024. Turneul e transmis de Pro TV, Pro Arena și VOYO (14 iunie - 14 iulie).

Naţionala României a fost învinsă de Columbia, scor 3-2, într-un meci de pregătire pentru Euro-2024. În primul meci amical, disputat la Bucureşti, România a remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1.

Ce scrie Marca, după România - Columbia 2-3

Imediat după meci, presa din Spania a reacționat după meciul disputat la Madrid, pe Wanda Metropolitano, stadionul lui Atletico. Publicația Marca a avut și un jucător remarcat după meci, pe Ianis Hagi (25 de ani), fotbalistul împrumutat de Rangers la Deportivo Alaves.

Jurnaliștii spanioli au scris că Ianis Hagi a schimbat jocul României pe finalul partidei și au remarcat faptul că fiul ”Regelui” a fost chiar și aproape de dublă.

”Hagi a revoluționat România”, au titrat spaniolii, după care au detaliat: ”Repriza a doua a început cu parada lui Moldovan la șutul lui Luis Diaz, dar cu dominarea României, cu un mare Hagi.

După o acțiune care s-a încheiat cu șutul pe lângă poartă al lui Corboda, câteva minute mai târziu, Hagi a făcut 3-1 și a avut ocazia de a face 3-2, dar mingea a trecut pe lângă bară. Ultimele minute au fost cu ocazii de ambele părți și un gol de la Tănase care a dus scorul la 3-2. Victorie pentru Columbia”

Când și unde joacă România la EURO

România va debuta la EURO 2024 pe 17 iunie, cu câștigătoarea play-off-ului B (Bosnia și Herțegovina – Ucraina / Israel – Islanda). Următoarele meciuri din grupă vor fi cu Belgia (22 iunie) și Slovacia (26 iunie).

Naționala României va avea următorul program la EURO 2024, în cadrul calendarului complet al grupei E:

• 17 iunie: ROMÂNIA – Ucraina (Munchen, 16:00), Belgia – Slovacia (Frankfurt, 19:00)
  • 21 iunie: Slovacia – Ucraina (Dusseldorf, 16:00)
  • 22 iunie: Belgia – ROMÂNIA (Koln, 22:00)
  • 26 iunie: Slovacia – ROMÂNIA (Frankfurt, 19:00), Ucraina – Belgia (Stuttgart, 19:00)

Se califică în faza optimilor de finală primele două clasate din fiecare grupă, plus cele mai bune 4 locuri trei din toate cele 6 grupe EURO 2024.