Mihai Stoichiță a găsit explicația pentru România U21 - Spania U21 0-3: ”Am fost obligați să ne apărăm așa”

MIhai Stoichita Romania U21 Romania U21 - Spania U21 Nationala U21 Mihai Stoichiță
Data publicarii: Joi 22 Iunie 2023, 08:21
Data actualizarii: Joi 22 Iunie 2023, 08:21

România U21 a debutat cu o înfrângere la Campionatul European de tineret, scor 0-3 cu reprezentativa similară a Spaniei, pe stadionul din Ghencea.

Ibericii au dominat categoric partida, chiar dacă au deschis scorul abia în minutul 55 prin Alex Baena (Villarreal). Miranda (Betis Sevilla) a dus scorul la 2-0 în minutul 62, iar Sergio Gomez (Manchester City) a fost cel care a închis tabela în prelungirile partidei.

Mihai Stoichiță, directorul tehnic al FRF, a analizat partida și a tras primele concluzii. Spune că elevii lui Emil Săndoi au intrat pe teren cu un ”prea mare respect” pentru adversari.

Mihai Stoichiță: ”Prea timorați, prea emotivi”

„Am avut cei mai buni tineri jucători din campionat. Prea timorați, prea emotivi. Un prea mare respect pentru Spania, așa am văzut eu din tribună. Am fost obligați să ne apărăm așa, pentru că ei aveau curajul de a construi tot timpul.

Nu știu de ce au fost atât de emoționați. Au fost jucători care ne încântă în campionatul nostru și nu au reușit un dribling în seara asta. Cât am avut prospețime fizică, am putut să ne sacrificăm, să alergăm după ei”, a spus Mihai Stoichiță, la Digi Sport.

Reacția lui Emil Săndoi, după eșecul usturător cu Spania U21: „Din acest motiv sunt îngrijorat”

După meci, Emil Săndoi a precizat că e îngrijorat, pentru că echipa duce lipsă de personalitate și că micii „tricolori” nu au fost stăpâni pe ei în anumite situații de pe stadionul din Ghencea.

„Da bineînțeles că ne doream mai mult. Sunt puțin îngrijorat. Parcă am dus lipsă de personalitate. Și primele două goluri pe care le-am primit... Am avut mingea în posesie. Ne-am speriat nejustificat în anumite faze.

Nu am avut un control în anumite momente ale jocului. D-asta sunt îngrijorat. E adevărat, Spania e o superechipă. Au demonstrat-o și astăzi în teren”, a spus Emil Săndoi după meci, la Televiziunea Română.