EXCLUSIV Ce a spus Rareș Ilie, după ce a umplut un adversar de sânge: ”Și ei ne-au primit la fel la ei acasă”

Rares Ilie Romania Romania - Albania Nationala U21 Rareș Ilie, după meciul cu Albania U21 / Foto: Captură PRO TV.
Data publicarii: Vineri 17 Noiembrie 2023, 23:23
Data actualizarii: Vineri 17 Noiembrie 2023, 23:23

România U21 a câștigat categoric meciul cu Albania U21, scor 5-0. Meciul a fost LIVE pe PRO ARENA și VOYO.

Louis Munteanu a deschis scorul din penalty în minutul șapte, iar Matei Ilie a dus scorul la 2-0 în minutul 15. Scorul pauzei a fost stabilit de Rareș Ilie, cu un șut superb, în minutul 37.

”Asediul” a continuat și după pauză, iar Constantin Grameni a reușit să-și treacă numele pe lista marcatorilor în minutul 54. Albanezii au rămas în zece în minutul 81, după ce Cristian Shpendi a fost eliminat, iar scorul final a fost stabilit de Marian Danciu, care a reluat excelent o minge centrată în careu de Andrei Borza.

Rareș Ilie: ”Și ei ne-au primit la fel la ei acasă”

În prima repriză, Rareș Ilie l-a accidentat pe Medon Berisha (20 de ani, de la Lecce), în urma unui duel aerian. După ce i-a aplicat o lovitură în plină figură, albanezul a sângerat serios și a fost transportat cu ambulanța la spital.

”Tricolorii” nu au uitat cum au fost primiți la meciul tur din Albania și s-au revanșat în Giulești, spune Ilie, la microfonul PRO TV.

„Mă bucur foarte mult pentru victorie, am început cu o înfrângere fix cu ei, acum ne-am luat revanșa și suntem pe un drum bun. A fost și familia mea, îi văd foarte rar, când îi văd vreau să le arăt că pentru ei e totul. Mă bucur că azi am marcat, Giuleștiul pentru mine înseamnă foarte, foarte mult. Îmi pare rău, le-am cerut scuze colegilor lui, le-am zis să-i transmită.

Și ei ne-au primit la fel la ei acasă, a trebuit să-i primim la fel. Nu am vrut să-l lovesc, dar agresivi a trebuit să fim de la început. Înfrângerea de la meciul tur ne-a împins. Mie mi se pare că grupul e foarte bun, avem zero goluri primite în ultimele trei meciuri. Cred că echipa e pe un drum ascendent. O luăm cu pași mici, avem meciul cu Elveția. E foarte important și meciul următor, vrem primul loc în grupă. Din punctul meu de vedere, nicio echipă nu este peste noi”, a spus Rareș Ilie, la microfonul PRO TV.

În urma acestui succes categoric, România s-a revanșat pentru înfrângerea din tur și a reușit să treacă peste Albania în clasamentul preliminariilor EURO U21.

Ambele sunt la egalitate, cu câte nouă puncte, dar ”tricolorii” au un golaveraj net superior. Lider este Elveția, următoarea adversară a trupei lui Daniel Pancu, cu zece puncte.