Cum arată clasamentul în preliminariile EURO U21, după România - Albania 5-0

romania u21 - albania u21 preliminarii euro u21 Romania U21 Nationala U21
Data publicarii: Vineri 17 Noiembrie 2023, 22:28
Data actualizarii: Vineri 17 Noiembrie 2023, 22:28

România U21 a câștigat categoric meciul cu Albania U21, scor 5-0. Meciul a fost LIVE pe PRO ARENA și VOYO.

Louis Munteanu a deschis scorul din penalty în minutul șapte, iar Matei Ilie a dus scorul la 2-0 în minutul 15. Scorul pauzei a fost stabilit de Rareș Ilie, cu un șut superb, în minutul 37.

România a urcat pe locul doi după ce a dat de pământ cu Albania

”Asediul” a continuat și după pauză, iar Constantin Grameni a reușit să-și treacă numele pe lista marcatorilor în minutul 54. Albanezii au rămas în zece în minutul 81, după ce Cristian Shpendi a fost eliminat, iar scorul final a fost stabilit de Marian Danciu, care a reluat excelent o minge centrată în careu de Andrei Borza.

În urma acestui succes categoric, România s-a revanșat pentru înfrângerea din tur și a reușit să treacă peste Albania în clasamentul preliminariilor EURO U21.

Ambele sunt la egalitate, cu câte nouă puncte, dar ”tricolorii” au un golaveraj net superior. Lider este Elveția, următoarea adversară a trupei lui Daniel Pancu, cu zece puncte.

Standings provided by Sofascore

Lotul naționalei Under 21 a României pentru meciurile cu Albania și Elveția:

PORTARI: Răzvan Sava (CFR Cluj), Otto Hindrich (CFR Cluj), Alexandru Roșca (CSC Șelimbăr);

FUNDAȘI: Alexandru Pantea (FCSB), Denis Radu (ACS Petrolul 52), Cristian Ignat (Mioveni), Mario Tudose (FC Argeș), Umit Akdag (Göztepe / Turcia), Matei Ilie (CFR Cluj), Andrei Borza (FC Rapid 1923), Costin Amzăr (Dinamo);

MIJLOCAȘI: Marius Corbu (Akademia Puscas / Ungaria), Marian Danciu (Universitatea Craiova), Cătălin Vulturar (Lecce / Italia), Cristian Mihai (UTA Arad), Constantin Grameni (Farul Constanța), Luca Mihai (CFR Cluj), Adrian Mazilu (Farul Constanța), Alexandru Musi (ACS Petrolul 52), Rareș Ilie (Lausanne / Elveția), Octavian Popescu (FCSB);

ATACANȚI: Louis Munteanu (Farul Constanța), Vladislav Blănuță (FCU 1948 Craiova Fotbal Club).