Xavi dezvăluie: "I-am trimis un mesaj lui Messi". Ce i-a spus fostului coleg după eliminarea lui PSG

Xavi Hernandez Barcelona Lionel Messi PSG Real Madrid Liga Campionilor
Data publicarii: Sambata 12 Martie 2022, 15:32
Data actualizarii: Sambata 12 Martie 2022, 15:32

PSG a fost eliminată în optimile Ligii Campionilor, după ce a pierdut returul cu Real Madrid, scor 1-3 (2-3, la general).

Deși câștigase manșa tur, 1-0, iar pe Santiago Bernabeu a condus până în minutul 60, PSG s-a văzut învinsă în urma hat-trick-ului reușit de Karim Benzema și a greșelilor numeroase din defensiva lui Mauricio Pochettino.

Xavi: "I-am trimis un mesaj lui Messi pentru a-l încuraja"

Lionel Messi nu a strălucit pe terenul lui Real Madrid ca în vremurile bune, iar după meci a primit un mesaj de încurajare din partea lui Xavi Hernandez, fostul său coleg de la Barcelona. Actualul antrenor al Barcelonei a explicat și unde crede că s-a făcut diferența în duelul dintre Real și PSG.

"I-am trimis un mesaj lui Messi pentru a-l încuraja. Totul părea să meargă în favoarea Parisului, dar Real Madrid a reacționat bine și a dat lovitura în ultimele 25 de minute.

Dacă scazi nivelul de intensitate, ești depășit, indiferent că adversara e Real Madrid sau Osasuna. Cred că asta s-a întâmplat", a declarat Xavi, potrivit Mundo Deportivo.

Paris Saint-Germain a deschis scorul pe Santiago Bernabeu prin starul său Kylian Mbappe (39), însă Real Madrid a întors rezultatul după pauză, prin Karim Benzema, care a restabilit egalitatea în minutul 61, iar apoi a mai înscris de două ori, în minutele 76 şi 78, calificându-şi echipa în sferturile de finală ale cele mai importante competiţii continentale intercluburi.

În meciul tur, de la Paris, PSG s-a impus cu 1-0, graţie reuşitei lui Mbappe.