Champions League | Real Madrid - PSG 3-1 și Manchester City - Sporting 0-0. Stelele Parisului părăsesc competiția încă din optimi. Benzema a făcut show

Champions League Manchester City PSG Real Madrid Sporting Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 09 Martie 2022, 23:54
Data actualizarii: Miercuri 09 Martie 2022, 23:55

Real Madrid și Manchester City se califică în sferturile Ligii Campionilor și se alătură celor de la Liverpool și Bayern Munchen, care au obținut deja calificarea.

Real Madrid - PSG 3-1 (0-1 tur)

Minutul 90+4: Final de meci!

Minutul 78: GOOOL Real Madrid! Benzema reușește ”tripla” în 16 minute, după o greșeală a lui Marquinhos, care a trimis în centru către atacantul francez, iar acesta, din prima, cu exteriorul, l-a învins din nou pe Donnarumma.

Minutul 77: GOOOL Real Madrid! Gazdele întorc rezultatul după un contraatac. Modric a pasa extraordinar în centrul către Benzema, care a șutat din prima și, ajutat de devierea lui Marquinhos, a reușit ”dubla”.

Minutul 62: GOOOL Real Madrid! Benzema înscrie după o gafă ireală a lui Donnarumma, care pasează greșit. Vinicius interceptează și trimite în careu către atacantul francez, care nu ratează din poziție ideală.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: Pauză!

Minutul 39: GOOOOL PSG! Mbappe șutează cu dreptul din fața lui Alaba, la colțul scurt, și îl execută pe Thibaut Courtois.

Minutul 37: Ocazie pentru Real Madrid! Kroos centrează în careu, Benzema reia cu capul, dar mingea trece pe lângă poarta lui Donnarumma.

Minutul 22: Ocazie pentru PSG! Neymar trage cu stângul, pe jos, dar trimite slab și mingea este reținută de Courtois.

Minutul 13: Ocazie mare pentru PSG! Mbappe încearcă un șut din unghi la colțul scurt, dar Coutois reușește să respingă.

Minutul 1: Fluier de start!

• Real Madrid: Courtois - Carvajal, Eder Militao, Alaba, Nacho - Modric, Kroos, Valverde - Asensio, Benzema, Vinicius
  • Rezerve: Lunin, Vallejo, Hazard, Marcelo, Jovic, Vazquez, Bale, Ceballos, Rodrygo, Isco, Mariano, Camavinga
  • PSG: Donnarumma - Hakimi, Marquinhos, Kimpembe, Nuno Mendes - Danilo, Verratti, Paredes - Neymar, Messi, Mbappe
  • Rezerve: Navas, Icardi, Di Maria, Dagba, Wijnaldum, Diallo, Draxler, Kehrer, Gueye, Dina Ebimbe, Simons, Michut

Duelul de pe Santiago Bernabeu pleacă de la 1-0 în favoarea francezilor. În tur, Kylian Mbappe, jucătorul disputat de ambele cluburi, a marcat unicul gol al meciului, după o fază individuală de toată frumusețea, în prelungirile partidei.

Partida din această seară va avea o semnificație aparte și pentru Lionel Messi, care revine pe Santiago Bernabeu pentru a juca din nou contra lui Real Madrid, formație pe care a întâlnit-o de cele mai multe ori în carieră (46) și împotriva căreia a înscris de 20 de ori. În schimb, Sergio Ramos, accidentat, nu este în lotul lui PSG și nu își va putea înfrunta fosta echipă.

Neymar s-a declarat 100% apt înainte de meci și spune că șansele pentru calificare sunt egale: "Vom avea o echipă foarte puternică în fața noastră, cu jucători de calitate. Un meci între PSG și Real va fi mereu cu șanse 50-50. Nu există o favorită, dar avem un avantaj pentru că am câștigat cu 1-0 în tur. Trebuie să ne gândim la victorie și să jucăm chiar mai bine decât la Paris. Sunt sigur că și colegii mei au o mare ambiție pentru meciul de miercuri".

De partea cealaltă, antrenorul Carlo Ancelotti speră ca Real Madrid să arate o altă față în retur: "Am lucrat foarte bine la partea fizică în ultimele trei săptămâni. Nu am jucat bine în Paris, dar suntem încrezători și avem încredere că putem avea o prestație foarte bună miercuri seară".

Manchester City - Sporting 0-0 (5-0 tur)

Minutul 90+2: Final de meci!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 23: Ocazie pentru Manchester City! Foden trage puternic cu stângul, dar pe direcția lui Adan, care reușește să respingă.

• Manchester City: Ederson - Egan-Riley, Stones, Laporte, Zinchenko - Gundogan, Fernandinho, Bernardo Silva - Foden, Jesus, Sterling
  • Rezerve: Carson, Slicker, Grealish, Rodri, De Bruyne, Mahrez, Kayky, Delap, Edozie, Mbete, McAtee
  • Sporting Lisabona: Adan - Gancalo, Coates, Luis Neto - Pedro Porro, Ugarte, Bruno Tabata, Matheus Rels - Sarabia, Paulinho, Slimani
  • Rezerve: Andre Paulo, Joao Virginia, Peddal, Nuno Santos, Ruben Vinagre, Edwards, Ricardo Esgaio, Dario Essugo, Rodrigo Ribeiro, Renato Veiga

Dacă în celălalt meci al grupei calificarea pare că se va juca până în ultimul minut, Manchester City se pregătește deja pentru faza sferturilor de finală din Champions League.

În partida tur, disputată la Lisabona, Manchester City a obținut o victorie clară, 5-0. Dubla lui Bernardo Silva și golurile lui Riyad Mahrez și Phil Foden le-au adus "cetățenilor" un avantaj de patru goluri încă de la pauză, iar în partea secundă a punctat și Raheem Sterling.

În ciuda avantajului liniștitor, Guardiola a avertizat înaintea partidei: "Am făcut un meci incredibil în tur, 5-0, dar încă nu suntem calificați. Vom folosi o echipă cât mai puternică. Ake va rata meciul, iar în acest moment avem doar trei fundași. Va trebui să ne uităm și către echipa secundă, vom vedea".