Visau la primavara Ligii, acum sunt OUT din Europa! Steaua si-a pus singura piedica in grupele Ligii! Cele 3 momente care au distrus orice speranta:

Steaua Laurentiu Reghecampf Liga Campionilor Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 27 Noiembrie 2013, 09:54
Data actualizarii: Miercuri 27 Noiembrie 2013, 09:57

►PRO TV prezinta: Aventurile lui Eric Magicianul! Dnepr - Pandurii, joi 22:00, live si pe Voyo!

"Vrem sa fim prima echipa din Romania care se califica in optimile Ligii Campionilor!" anuntau stelistii dupa tragerea la sorti care le-a scos in cale Chelsea, Schalke si FC Basel. O grupa aparent usoara insa cu echipe obisnuite cu aceasta competitie. Iar aceasta a fost cheia pana la urma, Steaua obtinand doar 3 puncte in 5 meciuri, fiind eliminata din Europa inca dinainte de disputarea ultimului meci din grupa.

Desi clasamentul arata rau dupa primele 5 meciuri, Steaua avand 3 puncte si un golaveraj 2-9, Laurentiu Reghecampf poate pune aceste rezultate pe lipsa experientei la acest nivel. Asta pentru ca Steaua a avut sansa ei de a fi mai sus in clasament si chiar sa spere la o calificare in primavara europeana. Iata 3 momente in care lipsa de experienta a Stelei a contat decisiv in eliminarea din competitie.

► Primul meci cu Schalke - Steaua a debutat in Germania in competie impotriva celor de la Schalke si a facut un meci excelent pana in minutul 70. Echipa lui Laurentiu Reghecampf a avut mai multe ocazii bune insa reusita lui Uchida dupa o nesincronizare intre Szukala si Tatarusanu a ingropat Steaua, ros-albastrii mai primind 2 goluri pe final, fiind aproape sa-l incaseze si pe al 4-lea! Fara acea gafa, un rezultat bun in Germania nu parea imposibil

In urmatoarele 2 partide, Steaua nu a putut spera la mai mult. Infrangerea cu Chelsea a fost una categorica iar egalul cu Basel a fost obtinut in extremis dupa golul lui Tatu

► Egalul cu Basel - Steaua a facut un meci excelent in Elvetia, avand mai multe sanse sa-si dubleze avantajul creat dupa golul din minutul 17 al lui Piovaccari. Pana la urma, elvetienii au egalat dupa o faza la care Adi Popa a pierdut mingea incercand sa faca un dribling iar Georgievski a fost prins intre 2 adversari. Sio a egalat la faza din minutul 90+1 iar orice speranta a Stelei la o primavara Champions League a fost spulberata

► Egalul cu Schalke - Ultima sansa a Stelei de a continua in cupele europene a fost irosita dupa un nou meci in care Steaua putea obtine mai multe. Ratarile lui Chipciu, Stanciu si Piovaccari i-au facut peri albi lui Laurentiu Reghecampf. Ce-i drept, si Schalke putea sa castige la ratarea lui Draxler. Jocul Stelei a fost laudat insa si de adversari.

Ce va urma pentru Steaua?
Un final de an extrem de dificil cu 7 meciuri in 21 de zile si speranta ca poate obtine al 2-lea titlu consecutiv. Reghecampf a spus imediat dupa meciul cu Schalke ca obiectivul Stelei este revenirea in sezonul viitor in grupele Ligii cand Steaua ar avea o mai mare experienta si ar stii sa trateze mai bine momentele decisive care in acest sezon i-au spulberat orice speranta la o performanta remarcabila.