Vini Jr., numit omul meciului după Real Madrid - Chelsea, dar alesul lui Carlo Ancelotti este altul: „A fost cel mai bun de pe teren!”

Carlo Ancelotti fede valverde Real Madrid Vinicius Junior Liga Campionilor
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 13 Aprilie 2023, 10:15
Data actualizarii: Joi 13 Aprilie 2023, 10:22

Real Madrid și Chelsea s-au duelat în manșa tur a sferturilor de finală UEFA Champions League, scor 2-0.

Scorul a fost deschis de madrileni, în minutul 21, prin Karim Benzema, care a reușit să trimită balonul în plasă din pasa lui Vinicius Junior. În minutul 59, oaspeții au rămas în inferioritate numerică, după ce Chilwell a văzut cartonașul roșu direct, în urma unui fault la Rodrygo.

Madrilenii au mai punctat o dată, prin Asensio, în minutul 74, din pasa aceluiași Vinicius, care a fost desemnat și „Omul meciului” la finalul întâlnirii de pe Santiago Bernabeu.

Jucătorul pe care Carlo Ancelotti l-a lăudat

Carlo Ancelotti a vorbit la conferința de presă de la finalul duelului și, deși Vinicius a fost desemnat ca fiind cel mai bun jucător din partida de miercuri seară, tehnicianul italian a avut un alt remarcat. În opinia lui Ancelotti, cel mai bun fotbalist de pe teren a fost Fede Valverde.

„Pentru mine a fost cel mai bun de pe teren, în apărare cu Kroos, sus. În primele 10 minute am schimbat puțin poziționarea și a fost cheie în recuperări.

Îmi place mult echipa, nu e atât de ușor de pe bancă. Trebuie să rămânem calmi pentru că rămân 90 de minute, iar în fotbal se poate întâmpla orice. Trebuie să știm să ținem de acest avantaj și să încercăm să repetăm meciul făcut azi noapte.

Nu e decisă soarta calificării, mai rămâne un meci și trebuie să fim pregătiți. Știm că Chelsea va încerca să dea totul săptămâna viitoare”, a declarat Carlo Ancelotti citat de Marca