VIDEO Mircea Lucescu l-a facut PRAF pe Messi acum 3 ani! Vezi gestul RUSINOS al Barcelonei:

Data publicarii: Vineri 18 Martie 2011, 21:00
Data actualizarii: Vineri 18 Martie 2011, 21:09

Mircea Lucescu s-a mai intalnit in urma cu trei ani cu Barcelona in grupele Ligii! La meciul tur, antrenorul lui Sahtior a turbat la golul castigator al lui Messi din prelungiri!

In octombrie 2008, Sahtior Donetk a pierdut, acasa, partida cu FC Barcelona, scor 1-2, din etapa a doua a Grupei C din Liga Campionilor. Echipa lui Lucescu a condus cu 1-0 pana in minutul 87, dar a fost invinsa dupa ce Messi a realizat o dubla, ultimul gol fiind marcat in minutul 90+4.

Dupa meci, Mircea Lucescu a acuzat lipsa de fair-play a spaniolilor la golul egalizator. In minutul 87, jucatorii echipei ucrainene au trimis mingea in afara terenului pentru ca un fotbalist se afla la pamant, accidentat. Fotbalistii Barcelonei nu au returnat mingea ucrainenilor, iar argentinianul Lionel Messi a reusit sa egaleze dupa o gafa a portarului Andrii Piatov.

"Nu am mai trait asa ceva in viata mea. Este o rusine ceea ce a facut Barcelona. Si pentru UEFA care apara principiile fair-play-ului… Sunt uimit… Am vazut cu totii ce s-a intamplat dupa ce mingea a iesit in aut. Jucatorii nostri s-au oprit unde erau. Portarul nostru a gresit din cauza lipsei de experienta. Vorbesc despre asta pentru ca imi pasa si cariera mea depinde de ea. Cred ca am facut un joc bun. Jucatorii nostri au aratat siguranta." a spus atunci Lucescu.

In al doilea meci dintre cele doua echipe, disputat la Barcelona, in decembrie 2008, Sahtior a castigat cu scorul de 3-2. In 2009, FC Barcelona a invins Sahtior in Supercupa Europei, scor 1-0.

Cele doua echipe se intalnesc acum in sferturile Ligii Campionilor!