"Trebuie sa risti!' Mesajul lui Ferguson pentru David Moyes! Care e singura sansa ca United s-o bata pe Bayern in Champions League

Manchester United Bayern Munchen Sir Alex Ferguson Liga Campionilor
Data publicarii: Luni 31 Martie 2014, 15:27
Data actualizarii: Luni 31 Martie 2014, 15:27

►Porto - Sevilla joi 22:00 in direct la Sport.ro si Voyo! Cu DRAG de pe Dragao. Semnat FOTBAL!

Manchester United - Bayern Munchen pare cel mai dezechilibrat duel din sferurile Champions League, cu echipa engleza care trece prin momente grele dupa retragerea lui Sir Alex Ferguson si cu echipa germana, care a castigat deja titlul in Bundesliga.

Sir Alex Ferguson are cateva sfaturi pentru David Moyes, insa acestuia ii va fi greu sa le puna in aplicare.

Ferguson si fanii lui United nu pot uita meciul cu Bayern din 1999, cand Manchester a intors scorul in finala Ligii Campionilor in minutele de prelungire. Nemtii au deschis scorul in minutul 6 si au condus pana in prelingiri, cand Sheringham si Solskjaer au marcat pentru o revenire rasunatoare in minutele 91 si 93. A fost cea mai frumoasa finala din Champions League pana la acel moment, iar Ferguson spune ca e cea mai importanta seara din cariera sa indelungata.

"Am considerat tot timpul ca asta face parte din Manchester United, daca esti condus cu 15 minute inainte de final sa risti totul, riscul e mare parte din acest club.

Merita intotdeauna sa risti. O parte din cele mai importante momente din perioada mea la Manchester au venit in ultimele 15 minute fara indoiala. Daca esti condus cu 1-0 in minutul 75 nu mai are rost sa joci normall pentru ca e clar ca nu va iesi nimic. Trebuie sa bagi un jucator in plus in atac. Am facut-o la finalul meciului cu Bayern, am terminat partida cu Solskjaer, Sheringham si Cole in fata.

Puteam fi condusi cu 2 sau 3 goluri in acel moment, dar determinarea si perseverenta ne-au ajutat", a declarat Ferguson pentru uefa.com.

Dupa 27 ani de domnie in Manchester si zeci de trofee, Ferguson spune ca victoria de pe Camp Nou cu Bayern din 1999 este cea mai mare din cariera sa. "Daca iese ceva atat de special, ceva fantastic, in ultimele minute. Nu a fost un accident, s-a intamplat de mai multe ori in acel sezon. Jucatorii au avut o dorinta fantastica de a castiga, au demonstrat caracter si au merita sa castige pentru ca au insistat mai mult", a mai spus scotianul.