ABSENTA lui Chiriches si gafele lui Prepelita si Latovlevici au costat scump Steaua! Jucatorii raman optimisti: "Avem exemplul Ajax!" Toate reactiile dupa Steaua 1-1 Legia:

Steaua federico piovaccari Laurentiu Reghecampf Legia Varsovia Liga Campionilor Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 22 August 2013, 08:09
Data actualizarii: Joi 22 August 2013, 08:08

Reghe: "Sper sa batem in Polonia sau sa facem 2-2"
Bourceanu: "Absenta lui Chiriches s-a vazut"
Urban: "Sansele sunt acum 50-50"

Steaua a facut doar egal, 1-1, cu Legia Varsovia in mansa tur a play-off-ului Ligii Campionilor. Italianul Federico Piovaccari a marcat in prima repriza golul Stelei insa echipa lui Laurentiu Reghecampf a jucat sub asteptari in prima parte a reprizei secunde iar polonezii au egalat si au trecut si pe langa golul 2.

Reghe: "Prepelita si Lato au gresit la golul lor!"

"Ne-am creat foarte multe ocazii, nu am reusit sa marcam din situatii foarte clare. Am zis de la inceput ca vom intalni o echipa foarte buna, care sta bine in teren. Din pacat am avut 2-3 sanse clare unu contra unu din care nu am reusit sa marcam. Nu vad lucrurile asa de rau, exista si un meci retur. Inidiferent de ce se intampla in tribune noi ne facem meciul pe teren.

Atitudinea nu a fost cea de la meciul cu CFR, pe contraatac au avut cateva ocazii cu care puteau sa castige meciul.

Golul lor a fost marcat dupa o greseala a lui Prepelita, si Lato trebuia sa astepta sa vada ce face Prepe la acea faza, aui gresit mai multi, nu conteaza, trebuie sa profitam de sansa noastra de acolo.

Important in retur e sa fim mult mai proaspeti pentru ca am fost obositi dupa meciul cu CFR si sper sa batem acolo sau sa facem 2-2" a spus Laurentiu Reghecampf la finalul partidei.

Jan Urban: "Sansele sunt egale"

"Inainte de meci erau favoriti, acum sansele sunt egale. Acum fiecare are sansele ei, s-a restabilit egalitatea. De la minut la minut s-a vazut ca jocul nostru s-a imbunatatit. Noi nu am mai jucat intr-un astfel de meci. Jucatorii mei si-au dat seama abia la un moment dat de ceea ce joaca, miza, de presiune si tot ce a fost. De aceea si-au revenit.

Mi s-a parut ca arbitrajul a fost foarte bun, sa fiu sincer. De 17 ani nu am mai avut sansa asta, nicio echipa poloneza, sa jucam la un asemenea nivel. Va fi o presiune imensa, va fi un meci frumos, veti vedea" a spus antrenorul Legiei, Jan Urban.

Bourceanu: "Speram sa joace Chiriches la retur!"

"Iesirea lui Pintilii a slabit echipa. Este o absenta foarte importanta.

La fel, daca era Chiri in teren altul era jocul. Cer scuze colegilor, dar asta este parerea mea. Altfel era rezultatul. Ma refer din punct de vedere ofensiv. Ne ajuta foarte mult. asta este adevarul.

E cel mai bun jucator al nostru, asta este adevarul, este cel mai bun jucator roman. Impactul pe care il am eu nu se compara cu cel al lui Chiriches. Speram sa joace in retur.

Putem sa-i depasim in orice zi a saptamanii. Trebuie sa avem mai mult optimism. Eu insa sunt mai pesimist, pun raul inainte" a spus Alex Bourceanu.

Piovaccari: "Ma bucur ca am marcat, trebuie sa marcam in Polonia!"

"Ramanem favoriti, dar trebuie sa marcam acolo. Am facut o partida mai buna decat Legia, am ratat mult, iar in a doua repriza nu am mai avut aceeasi consistenta. Nu s-a simtit lipsa lui Chiriches, Gardos l-a inlocuit bine. Speram sa nu plece, pentru ca aici este un idol

Eu ma simt foarte bine la Steaua, cel mai frumos lucru pentru mine e ca joc in Champions League. E ca si cum as juca in Italia, la Inter sau Milan

Am reuşit sa batem la Tbilisi, putem s-o facem si la Varsovia. Nu e usor sa joci din 3 în 3 zile, s-a simtit pe final. Ne-am creat 3 ocazii de gol in repriza secunda, dar nu am reusit sa inscriem.

Portarul a iesit foarte bine la prima mea sansa de gol, dar important e ca am inscris si ca am jucat bine" a declarat Piovaccari dupa meciul cu Legia.

Tatarusanu: "Noi jucam bine in deplasare"

"Eu zic ca prima repriza ei nici n-au contat. Ne-am creat foarte multe ocazii, dar n-am inscris decat o data. In repriza a doua, ocaziile au fost la ambele porti. Posesia a fost de partea noastra, am controlat jocul, dar, din pacate, fara prea multe faze poarta.

Mergem acolo, o sa ne astepte un meci destul de greu. Ei au prima sansa dupa acest rezultat, dar noi am jucat destul de bine in deplasare in cupele europene si sper s-o facem la fel in continuare. Am facut jocuri destul de bune in deplasare, si la Dinamo, si la Vardar. Ar fi mult mai frumos sa ne calificam acolo" a spus Ciprian Tatarusanu la finalul partidei.

Gardos: "Avem exemplul meciului cu Ajax"

"Cred ca am dominat meciul si meritam sa castigam. Din pacate am facut un egal, e un rezultat negativ, dar nu e nimic pierdut si mergem acolo sa castigam. Am avut foarte multe suturi, ei n-au avut multe ocazii, am avut un mare ghinion. Imi pare foarte rau ca am luat gol. Cand iei gol ca fundas, nu ai cum sa fii multumit.

Avem exemplu meciului cu Ajax, cand am pornit cu un mare handicap si am reusit sa revenim. Trebuie sa facem totul. Clar, avem forta sa ne calificam, am demonstrat ca suntem o echipa foarte puternica si eu sunt convins ca ne vom califica în grupe" a spus Gardos.

Kuciak: "Steaua e in continuare favorita"

"E corect rezultatul. Steaua a jucat prima repriza bine, a doua nu. Chiar daca meciul se joaca la Varsovia, Steaua este in continuare favorita. Daca golul doi nu era anulat si am fi castigat atunci puteam spune ca suntem favoriti” a declarat Dusan Kuciak, portarul Legiei.