FOTO ȘI VIDEO Thierry Henry i-a adresat o întrebare lui Erling Haaland, apoi s-a înclinat în fața norvegianului

Thierry Henry Champions League Erling Haaland Manchester City RB Leipzig Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 15 Martie 2023, 08:45
Data actualizarii: Miercuri 15 Martie 2023, 08:44

Erling Haaland (22 de ani), atacantul lui Manchester City, a marcat cinci goluri în meciul cu RB Leipzig (7-0, 8-1 la general), în urma căruia echipa sa a obținut calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Haaland a punctat în minutele 22 (penalty), 24, 45+2, 49 și 57, iar Pep Guardiola a decis să îl înlocuiască în minutul 63, explicând după meci că "partida era încheiată".

Thierry Henry l-a întrebat direct pe Erling Haaland: "Unde crezi că te poți îmbunătăți?"

Starul lui Manchester City a atins o mulțime de borne impresionante în urma acestui joc: doar al treilea jucător din istorie care marchează 5 goluri într-un meci din UEFA Champions League, după Lionel Messi (Barcelona, martie 2012, la un meci cu Bayer Leverkusen) și Luiz Adriano (Șahtior, octombrie 2014, la un meci contra lui BATE Borisov). De asemenea, Haaland a ajuns la 39 de goluri înscrise în acest sezon - cel mai bun marcator al lui Manchester City într-o singură stagiune.

După meci, Haaland a mers la studioul CSB Sport de la marginea terenului, unde, alături de moderator, se mai aflau foștii fotbaliști Thierry Henry, Jamie Carragher și Micah Richards.

Felicitat pentru prestația din meciul cu RB Leipzig, Haaland i-a făcut imediat pe toți să râdă: "Un sentiment extraordinar. Cred că tu (n.r - Thierry Henry) ești singurul care știe cum e să marcheze multe goluri", a spus norvegianul, trimițând practic o săgeată către foștii fundași Jamie Carragher și Micah Richards.

Ulterior, Thierry Henry i-a adresat o întrebare: "Unde crezi că te poți îmbunătăți?". Haaland a răspuns dând dovadă de modestie: "La toate capitolele. Am ratat multe ocazii cu piciorul stâng, am avut și una singur cu portarul, în prima repriză. Cred că trebuie să îmi îmbunătățesc piciorul stâng, piciorul drept, lovitura de cap, combinațiile. Dacă ar fi să aleg una, aș vrea să îi ajut pe ceilalți să fie mai buni, să îi pun în poziții mai bune".

La finalul interviului, Henry și-a dat mănușa jos, l-a salutat pe Haaland și s-a înclinat în fața atacantului de la Manchester City.