Scandal urias in UEFA Champions League! Sistemul VAR, folosit in mod ILEGAL de arbitru! Ce s-a intamplat e incredibil

uefa champions league Carlos del Cerro Pep Guardiola Schalke - Manchester City Sistemul VAR Liga Campionilor Scandal urias in UEFA Champions League! Sistemul VAR, folosit in mod ILEGAL de arbitru! Ce s-a intamplat e incredibil
Data publicarii: Joi 21 Februarie 2019, 16:34
Data actualizarii: Joi 21 Februarie 2019, 16:38

Sistemul VAR a decis multe faze importante in meciurile de miercuri seara.

Atletico Madrid a avut un penalty transformat in lovitura libera si un gol anulat in urma deciziilor VAR. Ambele decizii au fost corecte, Atletico nefiind insa afectata - ea a reusit sa castige cu 2-0 in fata lui Juventus si are sanse mari la calificarea in sferturile UEFA Champions League.

Un adevarat scandal s-a declansat la celalalt meci - Schalke a primit penalty in prima repriza dupa interventia VAR. Arbitrul nu a acordat in prima faza lovitura de pedeapsa si nici nu a verificat reluarea, lucru care contravine cu regulamentul sistemului VAR! Asistentii video i-au transmis arbitrului ca a fost hent iar intr-o asemenea situatie, Carlos del Cerro ar fi trebuit sa vada pe ecran faza.

Motivul pentru care acest lucru nu s-a intamplat e incredibil - ecranele nu functionau! Cu toate ca sistemul VAR este functionabil in Bundesliga de 2 sezoane, la partida de miercuri acesta nu functiona asa cum ar fi trebuit. Totusi, arbitrul a decis sa mearga pe mana asistentilor video si sa acorde penalty.

Pep Guardiola a dorit dupa partida sa dezamorseze situatia, comentand calm: "A fost penalty, eu sunt mare fan al sistemului VAR. Si al doilea penalty a fost corect. Iar cartonasul rosu e cartonas rosu" a spus Guardiola.