Rusine REALA | Galacticii au revenit cu picioarele pe pamant, dar au mers in sferturi! Fanii i-au fluierat la final: "Afara, afara"

Real Madrid Liga Campionilor Schalke 04 Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 11 Martie 2015, 09:14
Data actualizarii: Miercuri 11 Martie 2015, 09:56

Real Madrid 3-4 Schalke | Cristiano Ronaldo si celelalte vedete de sute de milioane ale Realului au suferit pe Bernabeu. Desi au obtinut calificarea in sferturile Ligii, fanii i-au fluierat copios, iar jurnalistii spanioli vorbesc despre rusinea traita de Real

Real Madrid s-a calificat in sferturile Ligii Campionilor, insa a trait o mare rusine chiar pe Santiago Bernabeu. Cristiano Ronaldo si celelalte staruri de sute de milioane ale Realului au fost la doar cateva minute de ratarea calificarii, dupa ce nemtii de la Schalke au fost aproape de o "remontada" istorica.

Schalke a castigat cu 4-3 pe Bernabeu si a devenit doar a doua echipa care inscrie patru goluri pe terenul Realului, dupa Bayern Munchen (Real 2-4 Bayern, in 2000).

Echipa lui Carlo Ancelotti a suferit serios, desi a pornit cu un avantaj de doua goluri, dat de victoria fara emotii obtinuta in tur la Gelsenkirchen. Cel care a evitat insa dezastrul a fost Iker Casillas.

Realul a ajuns la al treilea meci fara victorie, iar Ancelotti a fost si el un car de nervi la final: "Nu mai legam jocul, nu mai jucam fluent si cursiv. Daca o vom tine tot asa, nu vom ajunge prea departe".

Nervii au fost intinsi la maximum si in tribune, acolo unde fanii au fluierat si i-au huiduit copios pe Ronaldo, Modric si Gareth Bale, strigand chiar: "Afara, afara", pentru ca la final sa scoata batistele albe si sa ceara demisia lui Ancelotti (CLICK AICI PENTRU VIDEO).

VEZI AICI CUM AU REACTIONAT FANII LA PLECAREA FOTBALISTILOR DE LA STADION

Realul a ratat astfel si sansa de a deveni echipa cu cea mai lunga serie de victorii in UEFA Champions League, oprindu-se la 10, la egalitate cu Bayern Munchen (2011). Cu toate acestea, echipa din capitala Spaniei a bifat un record. Ce-i drept, unul negativ. Real a devenit prima echipa care primeste patru goluri acasa intr-un meci retur, il pierde si totusi se califica mai departe.

"Fanii au dreptate. E normal sa fie nemultumiti. Nu avem multe de spus in apararea noastra. Este inexplicabil de ce jucam asa din decembrie incoace. Am jucat atat de prost, inca e inexplicabil" - a spus Ancelotti.

Madrilenii nu au scapat nici de criticile jurnalistilor spanioli, iar cele mai importante publicatii vorbesc astazi despre "rusinea traita de Real chiar in templul sau".

"Real a atins un punct de ridicol maxim in defensiva si a fost la un pas sa fie eliminata. Casillas, care a facut cateva greseli in prima repriza, a fost omul salvator pe final. Stadionul s-a intors impotriva echipei", noteaza cotidianul AS in editia digitala, intr-un articol semnat de Juanma Trueba.

Casillas: "Am atins fundul"

Iker Casillas a vorbit la finalul partidei, declarandu-se rusinat de scorul meciului de aseara.

"Am atins fundul gropii, a fost cel mai slab meci, dar e bine ca am reusit sa ne calificam. Vrem sa uitam ultimele zile, pentru ca au fost cu adevarat dramatice.

Trebuie sa ramanem uniti, intelegem supararea fanilor, pentru ca nu ne-am mai ridicat la standardele impuse", a spus Casillas la finalul partidei cu Schalke.

Ronaldo, singurul care a avut un motiv de bucurie

Cristiano Ronaldo a fost singurul care a reusit totusi o performanta in meciul de aseara. Portughezul a devenit cel mai bun marcator din istoria cupelor europene, ajungand la 78 de goluri.

Acesta i-a depasit pe Messi si Raul, care au cate 76 de reusite in competitiile organizate de UEFA.