Romelu Lukaku, pedepsit după evoluția dezastruoasă din campionat? Cum a motivat Tuchel decizia de a-l lăsa pe bancă

Chelsea Liga Campionilor Romelu Lukaku Thomas Tuchel Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 23 Februarie 2022, 08:23
Data actualizarii: Miercuri 23 Februarie 2022, 08:34

Chelsea a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), pe Lille, marți, în manșa tur a optimilor de finală din Liga Campionilor.

După evoluția teribilă din partida din Premier League, cu Crystal Palace, Romelu Lukaku a fost "pedepsit" de Thomas Tuchel în întâlnirea cu Lille și a fost lăsat pe banca de rezerve.

La finalul meciului, tehnicianul campioanei Europei a explicat decizia de a nu-l folosi deloc pe starul belgian, cel care nu se regăsește la formația din capitala Angliei.

"Lukaku este puțin obosit, a jucat foarte mult. În plus, nu a fost la un nivel ridicat cu Crystal Palace, așa că a fost mai bine să rămână pe banca de rezerve", a declarat Tuchel.

• 10 goluri a marcat Romelu Lukaku în cele 28 de meciuri jucate în acest sezon la Chelsea

Record negativ pentru Lukaku

Singurul gol al partidei cu Crystal Palace a fost marcat de Ziyech, cu cinci minute înainte de fluierul final. Meciul a fost marcat de evoluția catastrofală a lui Romelu Lukaku, cel care a fost titular și integralist.

Belgianul a reușit să stabilească un record nedorit de niciun atacant. Potrivit statisticilor prezentate de Opta, atacantul de 28 de ani nu a oferit decât șapte pase pe parcursul celor 94 de minute de joc, cele mai puține din Premier League de când sunt înregistrate aceste cifre, din sezonul 2003-2004.