LIVE TEXT Champions League | Real Madrid a eliminat-o fără probleme pe Liverpool, în timp ce Napoli s-a distrat acasă cu Frankfurt

Real Madrid Champions League Eintracht Frankfurt Liverpool Napoli Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 15 Martie 2023, 23:54
Data actualizarii: Miercuri 15 Martie 2023, 23:55

Real Madrid - Liverpool și Napoli - Frankfurt au fost LIVE TEXT pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro!

Real Madrid - Liverpool 1-0

Min. 90 FINAL!

Min. 79 GOOOOOL Real Madrid! Karim Benzema speculează o eroare în defensiva adversă și deschide scorul! „Los blancos” se află acum la patru goluri distanță de Liverpool, la scorul general.

Min. 53 Asediu la poarta lui Liverpool! Valverde scapă unu-la-un cu Alisson, dar portarul brazilian reușește să respingă. Benzema revine, ulterior, cu un șut, însă goalkeeperul „cormoranilor” este din nou atent.

Min. 46 Partea a doua începe acum.

Min. 45+2 Pauză.

Min. 12 Toni Kroos îl testează pe Alisson, dar brazilianul stă bine și prinde la piept șutul puternic trimis de neamț.

Min. 7 Darwin Nunez are o pătrundere bună în careul grupării „blanco”, dar șutul său este oprit cu succes de Thibaut Courtois, care respinge cu piciorul. Start bun pentru „cormorani” pe „Bernabeu”.

Min. 1 Start de meci! „Cormoranii” au nevoie de o minune să se califice în sferturi.

Meciul începe la ora 22:00.

Echipele de start!

• Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Rudiger, Fernandez - Kroos, Camavinga, Modric - Valverde, Benzema, Vinicius
  • Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Konate, van Dijk, Robertson - Diogo Jota, Fabinho, Milner - Salah, Nunez, Gakpo

Napoli - Frankfurt 3-0

Min. 64 GOOOOL Napoli! Zielinski duce scorul la 3-0, iar gazdele sunt aproape calificate în sferturile de finală Champions League.

Min. 53 GOOOOL Napoli! Gazdele majorează diferența imediat după fluierul de start al reprizei secunde. Același Osimhen reușește să marcheze pentru napoletani.

Min. 46 Repriza secundă a început acum.

Min. 45+3 Pauză.

Min. 45+2 GOOOOL Napoli! Victor Osimhen fructifică după ce Politano îi pasează excelent! Gazdele conduc cu 3-0 la general în acest moment.

Min. 2 Politano îl încearcă pe Kevin Trapp, însă portarul nemților are o intervenție bună și reușește să respingă balonul.

Min. 1 Partida a început acum!

• Napoli: Meret - Di Lorenzo, Rrahmani, Kim, Rui - Anguissa, Lobotka, Zielinski - Politano, Osimhen, Kvaratskhelia
  • Frankfurt: Trapp - Buta, Tuta, Ndicka, Lenz - Rode, Sow - Knauff, Gotze, Kamada - Borre

știre inițială

Real Madrid - Liverpool (5-2 în tur) și Napoli - Eintracht Franfurt (2-0 în prima manșă) sunt meciurile de miercuri seara din returul optimilor Champions League, LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 22:00, partide care vor decide ultimele două calificate în sferturile de finală.

Până acum, în sferturile celei mai importante competiții inter-cluburi de pe continent s-au calificat AC Milan, Bayern Munchen, Benfica Lisabona, Chelsea, Manchester City și Inter Milano.

Real Madrid - Liverpool, condus de un arbitru care a luat mită pentru a aranja meciuri

Returul Real Madrid - Liverpool din optimile Champions League (5-2 după 0-2 pentru Real pe ”Anfield” în prima manșă) va fi arbitrat de centralul neamț Felix Zwayer, cel care a condus și CFR Cluj - Lazio 0-0 din Conference League și care a recunoscut că a luat mită și a fost suspendat de federația din Germania!

Totul s-a întâmplat în anul 2005, când Zwayer a fost implicat în celebrul scandal care l-a avut în centru pe arbitrul Robert Hoyzer, care primea bani pentru a contribui la rezultatele dorite de ”donatori” în 2. Bundesliga.

Pe atunci asistent al centralului Hoyzer, Zwayer a primit inclusiv o mită de 300 de euro pentru a o ajuta pe Wuppertaler SV, dar, pentru că a informat federația din Germania despre practicile colaboratorului său, a fost suspendat doar pentru o perioadă de șase luni.

Luciano Spalletti vrea ca Napoli să "devină folclor" prin calificarea în sferturi

Antrenorul Luciano Spalletti vrea ca echipa italiană de fotbal SSC Napoli să "devină folclor" prin calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru prima dată în istoria sa, conform agenţiei DPA.

"Echipele mari sunt formate din jucători mari. Există istorie care să fie scrisă în meciul de mâine (miercuri, n. red.).

Oraşul nostru este plin de poveşti mari şi de personalităţi mari. Ne dorim să devenim parte din istoria lui Napoli şi să devenim folclor în acest oraş", a declarat Spalletti în cursul unei conferinţe de presă.

"Putem compara acest meci cu prima finală a sezonului, nu cred că asta poate pune presiunea de o parte, pentru am avut deja de-a face cu multe situaţii pozitive şi negative în acest sezon.

Ţinând cont că este practic o finală, vreau să văd atitudinea unei echipe înfometate care îşi doreşte un rezultat", a adăugat tehnicianul italian, citat de Agerpres.