Presa din Italia, fără milă pentru Juventus după 0-3 cu Villarreal: "Ce rușine, dezastru, colaps!"

juventus Champions League eliminare juventus Villarreal Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 17 Martie 2022, 00:33
Data actualizarii: Joi 17 Martie 2022, 00:34

Juventus a fost eliminată în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a pierdut returul contra lui Villarreal, scor 0-3 (1-4, la general).

Deși a părut să controleze meciul și a ratat o mulțime de ocazii în primul act, Juventus s-a prăbușit în ultimul sfert de oră. Gerard Moreno (78', penalty), Pau Torres (85'), după un corner și Arnaut Danjuma (90+2', penalty) au marcat pentru Villarreal și au calificat "Submarinul galben" în sferturile UCL.

Titlurile presei din Italia, după Juventus - Villareal 0-3

Pentru Juventus este a treia eliminare consecutivă în optimile de finală ale Ligii Campionilor, iar presa din Italia a reacționat dur imediat după ultimul fluier de la Torino.

• Corriere dello Sport: Dezastrul Juve: Allegri e copleșit de Villarreal și iese din Champions League
  • Gazzetta dello Sport: Juve, ce rușine! Încasează 3 acasă de la Villarreal și e eliminată din Champions League
  • Tuttosport: Colaps la Juve! Trei goluri de la Villarreal, iar visul Champions dispare
  • Corriere della Sera: Juve se prăbușește și iese din Champions League
  • La Stampa: Juve este aruncată din Champions League în 7 minute, Villarreal câștigă cu 3-0

În schimb, presa din Spania a avut numai cuvinte de laudă pentru elevii lui Unai Emery: "Villarreal este un gigant al Europei", a titrat Marca, în timp ce As a scris: "Ce mare e Villarreal!"

Echipele calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Când e tragerea la sorți

• Villarreal (Spania)

Tragerea la sorți pentru stabilirea meciurilor din sferturile de finală ale Ligii Campionior este programată vineri, 18 martie, de la ora 13:00, la Nyon.

Tot în cadrul evenimentului de vineri va fi stabilit și traseul pentru fazele viitoare ale competiției, precum și echipa gazdă din ultimul act.