Play-off Champions League: Spectacol în Rangers - PSV, Copenhaga și Bodo/Glimt, aproape de grupe. Toate rezultatele

Champions League Bodo/Glimt Copenhaga psv rangers Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 16 August 2022, 23:56
Data actualizarii: Marti 16 August 2022, 23:59

Marți seară s-au disputat primele meciuri din play-off-ul Champions League, ultima fază înainte de grupele celei mai importante competiții europene.

Rangers, fără Ianis Hagi, în continuare accidentat, a remizat contra lui PSV Eindhoven, scor 2-2. Olandezii, conduși de antrenorul Ruud van Nistelrooy, au deschis scorul în minutul 37, prin Sangare, însă scoțienii au egalat imediat prin Colak.

Play-off UCL | Victorii pentru Copenhaga și Bodo/Glimt. Rangers, remiză contra lui PSV

Rolurile s-au inversat în repriza secundă. Rangers a trecut la conducere din minutul 70, după golul lui Lawrence, însă PSV a reușit să egaleze șapte minute mai târziu, prin Obispo, care a stabilit scorul final, 2-2, astfel că totul se va decide în returul din Olanda.

În Norvegia, Bodo/Glimt a obținut o victorie la limită contra lui Dinamo Zagreb, scor 1-0. Unicul gol al meciului a fost înscris de Amahl Pellegrino, în minutul 37, cu o lovitură de cap din marginea careului mic, iar norvegienii vor avea prima șansă în returul din Croația.

FC Copenhaga a obținut și ea o victorie la limită, pe teren propriu, contra turcilor de la Trabzonspor, scor 2-1. Danezii au condus cu 2-0 după golurile lui Claesson (9) și Lerager (48), însă oaspeții au redus din handicap și au înscris un gol deosebit de important în vederea manșei secunde prin Bakasetas, în minutul 79.

Meciurile retur sunt programate miercuri, 24 august. Învingătoarele se califică în grupele Champions League, în timp ce formațiile eliminate vor coborî în grupele Europa League.

Miercuri seară se vor disputa celelalte trei dueluri din play-off-ul Champions League, după cum urmează:

• Qarabag - Plzen, 19:55
  • Dinamo Kiev - Benfica, 22:00
  • Maccabi Haifa - Steaua Roșie Belgrad, 22:00