O nouă problemă pentru Pep Guardiola, înaintea duelului cu Real Madrid! A rămas fără un om de bază din defensivă

nathan ake Arsenal Manchester City Real Madrid Liga Campionilor
Data publicarii: Duminica 31 Martie 2024, 19:43
Data actualizarii: Duminica 31 Martie 2024, 20:02

Manchester City și Arsenal au fost adversare în etapa a 30-a din Premier League.

Partida a avut o importanță aparte pentru cele două echipe, după ce Liverpool s-a impus în meciul cu Brighton și s-a distanțat la trei puncte față de 'tunari' și la patru față de 'cetățeni'.

O nouă accidentare la Manchester City

În minutul 27, Pep Guardiola a fost nevoit să facă prima schimbare, după accidentarea lui Nathen Ake. Problema medicală a olandezului vine cu doar câteva zile înaintea confruntării cu Real Madrid, din sferturile UEFA Champions League.

Tehnicianul iberic are dificultăți mari în apărare, după ce Kyle Walker și John Stones s-au accidentat în timpul partidelor amicale susținute de Anglia, iar Ederson încă nu este refăcut.

"Vom juca împotriva lui Aston Villa miercuri la 20:15 (n.r. 22:15 ora României), jucăm sâmbătă la 12:30 cu Crystal Palace, iar apoi marți mergem la Madrid. Real Madrid are nouă zile la dispoziție să se pregătească pentru acest meci. Ei vor juca în acest weekend și nu vor mai juca până la meciul nostru.

Mă întrebați despre calendar, o să vă spun părerea mea. Uitați despre modificări. UEFA și FIFA au treburile lor, televiziunile au treburile lor, dar eu am treaba mea și îmi apăr clubul", a spus Pep Guardiola, conform beinsports.com.