FOTO Manchester City - Real Madrid 4-0. Papa, Madrid! "Cetățenii" lui Pep s-au transformat în "extratereștri" și o așteaptă pe Inter în finală

Real Madrid Carlo Ancelotti Inter Milano Manchester City Pep Guardiola Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 17 Mai 2023, 23:50
Data actualizarii: Miercuri 17 Mai 2023, 23:50

Manchester City a învins-o clar pe Real Madrid, scor 4-0 (5-1, la general), iar echipa lui Pep Guardiola s-a calificat în finala Ligii Campionilor, unde o va înfrunta pe Inter.

Manchester City - Real Madrid 4-0 (Bernardo Silva 24', 37', Militao 76' autogol, Alvarez 90+1')

Minutul 90+3: Final! Manchester City - Real Madrid 4-0. "Cetățenii" merg în finala UCL, contra lui Inter, pe 10 iunie, la Istanbul.

Minutul 90+1: GOL Manchester City! Foden dă o pasă perfectă pentru Julian Alvarez, iar campionul mondial îl învinge pe Courtois.

Minutul 83: Ocazie Real! După o acțiune prelungită de atac, Ceballos, abia intrat pe teren, finalizează cu șut pe poartă, dar Ederson intervine excelent.

Minutul 76: GOL Manchester City! Kevin De Bruyne centrează dintr-o lovitură liberă din lateral, mingea îl lovește pe Militao și intră în poartă. Carlo Ancelotti cere intervenția VAR pentru un ofsaid, dar golul este validat rapid.

Minutul 73: Ocazie City! Gundogan îi paseză cu călcâiul lui Haaland, cyborgul norvegian își pune mingea pe dreptul și șutează, însă Courtos respinge din nou fantastic, de această dată în transversală.

Minutul 70: Ancelotti mută din nou: iese Kroos și intră Asensio.

Minutul 63: O primă schimbare la Real: iese Modric, intră Rudiger. Alaba se mută în flancul stâng al defensivei, iar Camavinga urcă la mijloc.

Minutul 60: City, aproape de 3-0. Carvajal respinge greșit o minge, dar Gundogan, singur cu Ederson, nu e pe fază.

Minutul 51: Un prim șut pe poartă expediat de Real! Alaba trimite excelent dintr-o lovitură liberă, dar Ederson scoate de sub transversală.

Minutul 46: Start în repriza secundă.

Minutul 45+2: Pauză! City - Real 2-0. Cu excepția ocaziei lui Kroos, Real nu a existat pe faza ofensivă. De partea cealaltă, Haaland a ratat două ocazii uriașe.

Minutul 45+1: Se joacă din nou doar la poarta madrilenilor. O fază prelungită de atac a lui City se încheie cu șutul blocat al lui Akanji.

Minutul 44: Bernardo Silva, mai motivat ca niciodată. Jucătorul lui City încearcă să își treacă în cont tripla, dar șutul său din marginea careului este pe direcția lui Courtois.

Minutul 37: GOL Manchester City, Bernardo Silva face dubla! După un șut blocat al lui Gundogan, mingea ricoșează la portughez, care o împinge în capul în plasă.

Minutul 35: Primul semn de viață dat de Real! Toni Kroos izbește transversala cu un șut de la distanță.

Minutul 27: Ocazie Haaland! Norvegianul expediază un șut puternic din marginea careului, dar departe de poarta madrilenilor.

Minutul 24: GOL Manchester City! Kevin De Bruyne găsește o pasă perfectă în careu pentru Bernardo Siva, nemarcat. Portughezul îl fixează din privire pe Courtois și îl învinge cu un șut la colțul scurt.

Minutul 21: Courtois e din nou uriaș! Belgianul respinge cu vârful degetelor după o nouă lovitură de cap a lui Haaland.

Minutul 13: Ocazie Manchester City! Grealish centrează perfect în fața porții, Haaland se înalță, îi ia fața lui Alaba și trimite cu capul, însă Courtois reușește cumva să respingă.

Minutul 10: Manchester City domină startul meciului: 82,1% posesie!

Minutul 7: Dublă ocazie pentru City! Haaland scapă singur cu Thibaut Courtois, însă își prelungește prea mult mingea și nu apucă să șuteze. Câteva secunde mai târziu, Rodri pătrunde în careu, dar trimite pe lângă poartă.

Minutul 4: Un prim șut spre poartă. Kyle Walker trimite mult peste poarta lui Courtois de la peste 30 de metri.

Minutul 1: Începe meciul! City are lovitura de start.

INFO: Carlo Ancelotti devine în această seară antrenorul cu cele mai multe meciuri în UEFA Champions League, 191. Recordul îi aparținea legendarului Sir Alex Ferguson.

• Antrenor: Carlo Ancelotti

Manchester City - Real Madrid, returul celei de-a doua semifinale din Champions League, începe la ora 22:00 și este transmis în format LIVE TEXT de Sport.ro.

În turul de pe ”Santiago Bernabeu” a fost 1-1, așa că echipa antrenată de Pep Guardiola pare a avea prima șansă pentru a ajunge în finala de la Istanbul, acolo unde câștigătoarea de pe ”Etihad Stadium” va da piept cu Inter Milano (2-0 și 1-0 în dubla manșă cu AC Milan).

Antrenorul lui Manchester City, Pep Guardiola, cunoscut pentru inspiraţiile sale tactice care s-au întors uneori împotriva lui în meciurile mari, a promis marţi că "nu va gândi prea mult" înaintea partidei de miercuri cu Real Madrid, semifinala retur a Ligii Campionilor, relatează AFP.

Duelul Pep Guardiola - Carlo Ancelotti

"Veţi vedea mâine, nu pot să vă spun acum, altfel Carlo (Ancelotti) va... Dar nu va fi nimic special, mâine nu voi mai gândi prea mult, vă asigur, băieţi.

Nu trebuie să facem nimic diferit de ce am făcut în trecut, doar să încercăm să fim mai fluizi, dar ştim că adversarii noştri au şi ei armele lor", a spus Guardiola.

"Avem un plan de joc pe care trebuie să-l executăm ceva mai bine decât în tur. Vom încerca să ne creăm mai multe ocazii şi să facem astfel încât jucătorii noştri din faţă să primească mingea în situaţii mai bune (...)

Dar ne aşteptăm să întâlnim cel mai puternic dintre adversarii posibili în ultimii ani", a mai spus tehnicianul spaniol, conform Agerpres.

Guardiola: ”Moştenirea mea este deja excepţională, cu adevărat”

El a opinat că moştenirea sa nu depinde de câştigarea Ligii Campionilor cu City.

"Moştenirea mea este deja excepţională, cu adevărat. Dar nu suntem atât de proşti încât să nu ne dăm seama de importanţa meciului de mâine datorită competiţiei, a adversarului nostru, din multe motive.

Dar le-am spus jucătorilor să o trăiască ca pe o oportunitate uriaşă, să profite de moment, de şansa incredibilă pe care o avem să fim aici.

Totul este în mâinile noastre, totul depinde de noi, nu trebuie să facem lucruri excepţionale, doar să fim noi înşine şi să câştigăm un meci pentru a fi în finală", a declarat Guardiola, conform sursei citate.