Lovitură încasată de Real Madrid! Un titular s-a accidentat și ratează returul cu Manchester City

David Alaba Champions League Manchester City Real Madrid Liga Campionilor
Data publicarii: Luni 02 Mai 2022, 16:38
Data actualizarii: Luni 02 Mai 2022, 16:39

Real Madrid a primit o veste proastă înaintea returului cu Manchester City, din semifinalele Ligii Campionilor, programat miercuri, de la ora 22:00.

Echipa lui Carlo Ancelotti, proaspătă câștigătoare a titlului în La Liga, nu se va putea baza la meciul cu Manchester City pe David Alaba. Fundașul se recuperează după o leziune fibrilară, iar șansele austriacului de a evolua îm meciul de miercuri sunt practic nule, anunță Cadena Cope.

David Alaba ratează returul Real Madrid - Manchester City

Alaba, care a jucat 45 de minute în turul cu Manchester City (3-4), s-a antrenat doar separat în ultima perioadă, iar Marca scrie că Ancelotti va miza pe un cuplu de fundași centrali format din Nacho și Militao.

"Pierderea austriacului, care s-a adaptat perfect în primul sezon, devine o excepție, având în vedere că, până acum, este al doilea jucător de câmp ca minute jucate în toate competițiile, după colegul din defensivă, Eder Militao", au scris spaniolii.

În acest sezon, David Alaba a jucat în 45 de meciuri la Real Madrid, a marcat trei goluri și a oferit patru pase decisive.

Returul dintre Real Madrid și Manchester City pleacă de la scorul de 4-3 în favoarea formației din Premier League.

Cum ar putea arăta echipa lui Real Madrid la returul cu Manchester City: Courtois - Carvajal, Militao, Nacho, Mendy - Modric, Casemiro, Kroos - Valverde, Benzema, Vinicius