Lovitură dură pentru Napoli înaintea turului din sferturile Champions League, cu AC Milan. Va lipsi un superstar

Napoli AC Milan Sferturi Champions League victor osimhen Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 11 Aprilie 2023, 18:50
Data actualizarii: Marti 11 Aprilie 2023, 19:15

AC Milan și Napoli se întâlnesc în sferturile de finală din Champions League, primul meci urmând să se dispute pe San Siro.

După meciul din campionat, de la Napoli, în care AC Milan s-a impus cu un categoric 4-0, cele două formații se luptă pentru calificarea în semifinalele din Champions League.

Probleme de lot pentru Napoli

Liderul din Serie A se confruntă cu probleme serioase de lot înaintea confruntării de pe San Siro, Victor Osimhen și Giovanni Simeone fiind indisponibili pentru turul din sferturile competiției.

Revenit după o accidentare la aductori, starul lui Napoli nu s-a refăcut complet pentru meciul cu AC Milan. Astfel, Luciano Spallletti are disponibil un singur fotbalist cu profil ofensiv, pe Giacomo Raspadori.

"Victor nu se află în condiția optimă pentru a juca, sperăm să-l recuperăm pentru partida de pe teren propriu", a declarat președintele lui Napoli.

Istvan Kovacs, la centru în AC Milan - Napoli

După ce s-a aflat la centru în „finala” din optimile de finală, FC Liverpool - Real Madrid, încheiată 5-2, Istvan Kovacs a fost delegat pentru o nouă partidă din competiția supremă intercluburi, UEFA Champions League.

Arbitrul român va arbitra duelul italienesc din sferturi dintre AC Milan și Napoli, după cum anunță FRF.ro într-un comunicat oficial.