L'Equipe, necruțătoare cu starurile de la PSG. Lionel Messi și Neymar, note dezastruoase din partea jurnaliștilor francezi

L Equipe Bayern Munchen Champions League Optimi Champions League PSG Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 15 Februarie 2023, 07:43
Data actualizarii: Miercuri 15 Februarie 2023, 07:56

Paris Saint-Germain a fost învinsă de Bayern Munchen cu scorul de 1-0, pe  Parc des Princes, în prima manşă a optimilor de finală din Champions League.

Bavarezii au făcut diferenţa prin golul înscris de francezul Kingsley Coman, un produs al academiei lui PSG, cu un şut din careu, o vină la gol având şi portarul Gianluigi Donnarumma, care a lăsat mingea să treacă pe sub el (minutul 53). Coman a marcat la meciul cu numărul 50 în Champions League.

Bayern Munchen a dominat cea mai mare parte a jocului şi a mai avut ocazii bune prin Kimmich şi Choupo-Moting, dar Donnarumma a avut o serie de intervenții salvatoare, respingând în bară şutul camerunezului.

PSG, care la pauză nu avea niciun şut pe poartă, a reuşit un forcing pe finalul partidei, însă golul marcat de Kylian Mbappe (minutul 82) a fost anulat pentru offsaid la Nuno Mendes. Starul francez a avut o ocazie bună şi în minutul 74, însă nu a reuşit să îl învingă pe Sommer. Manşa secundă va avea loc la Munchen, pe 8 martie.

Medie de 3,9 la notele obținute de jucătorii lui PSG de la L'Equipe

Jurnaliștii francezi nu au avut milă de jucătorii campioanei Franței, dar nici de tehnicianul Christophe Galtier, media notelor obținute de PSG fiind 3,9.

Archaf Hakimi, Zaire-Emery, Marco Verratti, Lionel Messi, Neymar și Christophe Galtier au primit nota 3, Marquinhos și Sergio Ramos fiind singurii care s-au remarcat, cu nota 6.

"A avut parte de puțin sprijin, a fost marcat de doi sau trei adversari, iar rezultatul s-a văzut: o influență minimă, fără pericol la poarta adversă", au scris jurnaliștii despre Lionel Messi.

"Între pierderea mingii și alegerea variantelor individuale fără succes, Neymar nu s-a remarcat în nici un fel pe latura ofensivă", a fost remarca despre Neymar.